| wrzzer123 a întrebat:

Cum tratam depresia profunda? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

Doar tu poți sa o tratezi cu sufletul.
Poți merge la enșpe mii de psihologi, psihiatrii etc, ca nu rezolvi problema ci doar efectele ei.
Tu trebuie sa i scoți rădăcina.
E foarte complex acest subiect si variază de intensitatea problemei, de voința si starea psihica a persoanei etc.

| AnastasiaSt a răspuns:

Încearcă sa gândești optimist si sa faci activitati care iti plac! Trebuie sa ti distragi atenția de la gândurile negative!
Încarcă sa practici un sport, să ți faci prieteni noi, sau chiar sa vorbesti cu părinții despre asta. Explica le ca te simti rau si sigur iti vor fi alaturi si te vor încuraja! Părinții ne iubesc din tot sufletul, chiar daca nu stiu sa ne arate întotdeauna. Ai incredere in ei, orice varsta ai avea! Fie ca esti mic sau mare, tot părinții raman cei mai buni prieteni ai tai.
De asemenea, te poti duce sa vorbesti cu preotul de la o biserică care vrei tu si sa i spui gândurile tale. Sunt sigura ca te va sfătui si ti va fi alaturi.
Va fi bine!
Daca ai activitate in viata de zi cu zi, uiti de depresie. Încearcă sa ti ocupi permanent timpul!

| Speranta12 a răspuns:

O tradezi cu un raset strasnic! laughing

| Bruno92 a răspuns:

Sa o tradam nu putem, eventual trata.
Cu antidepresive se trateaza depresia si mers regulat la psiholog.
Cel mai bun remediu e sportul facut regulat si iesirea din confort.
Comunicarea e cheia spre vindecare, cu cat te izolezi de societate cu atat se va agrava.
Trebuie urmat tratament antidepresiv 6 luni dat de un medic psihiatru.
Cu multa ambitie si vointa se poate scapa da peste noapte.
Un animal de companie ar fi indicat daca te simti singur, sa il plimbi zilnic asa vei avea un scop.
Depresia apare cand nu mai avem nici un scop.
Ai dat putine detalii asa ca nu putem sti de ce ai aceasta problema, ce o cauzat depresia.

| AnastasiaSt a răspuns:

Încă ceva, incearca sa mănânci sănătos si sa ai grija si de aspectul tau fizic, asa vei avea mai multa incredere in tine. Mergi la sala sa faci sport!
Fără alcool și țigări, ca astea iti fac mult rau...
Sper sa tii cont de sfaturile astea...
Nimic nu e imposibil daca ti dorești cu adevărat sa fii bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evitând somnul îndelungat, și starea de hipnoză. Cu cât îți petreci mai puțin timp în subconștient, cu atât "scapi" de depresie. Deci prin sport, jocuri mintale etc. poți să faci niște îmbunătățiri atât fizice, cât și psihice pe perioadă îndelungată.

| Sami96 a răspuns:

Daca e din cauza unei relatii incearca la un mediator in orasul tau. Daca e din cauze personale incearca la psiholog. Iesi cu prietenii, citeste o carte, vezi un film dar in niciun caz nu fuma sau bea de nervi.

| aXy99 a răspuns:

La psiholog.
Poti indeparta factorii stresori, care provoaca anxietate.

| StrongHeart a răspuns:

Primul pas e sa incetezi sa te mai invinovatesti sau sa te consumi din orice.

| Dana2103 a răspuns:

Cu medicamente. E o boala si trebuie tratata ca atare!