| anonim_4396 a întrebat:

Cum tratam constipatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Eu o rezolv imediat. Putina salata de vinete cu maioneza si un pahar cu apa, si o dau direct pe diaree laughing

12 răspunsuri:
mlm
| mlm a răspuns:

Ceai de musetel, sau compot de prune uscate te va ajuta foarte mult, sau daca nu merge nici asa incearca cu kiwi.

| dy a răspuns:

Cereale cu lapte, Fructe (cu exceptia merelor si a bananelor), cele mai bune sunt kiwi, curmale, smochine, legume (cu exceptia morcovului), supe si ciorbe, sau, in general lichide (peste 2 l/zi). Daca nu, gel cu aloe de la Forever si au si niste pastile care trateaza definitiv constipatia cronica!

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mananca o ciocolata si apoi bea o bere... Apoi mananca usturoi si mai bea o bere...
Apropo, ai laptop sa intri pe TPU de pe WC?

| Mefisto23 a răspuns:

Miere de albine. 1-2 lingurite intre sau dupa mese. Eventual bei si un pahar cu apa.

| christabell a răspuns:

Yongkang-ceai antiadipos, nicidecum ceai de menta---constipa!

| Fazanu a răspuns:

Laxativebig grin

| Supradoza.De.Vise.Interzise a răspuns:

Bem ceai de menta thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Fructele sunt o sursă de fibre care ajută la tranzitul intestinal.
Ceaiuri împotriva constipaţiei, uleiuri (ricin), clismă evacuatoare, supozitoare cu glicerină, tratament medicamentos şi chiar chirurgical, dacă impune.
O vizită la medicul de familie este cea mai indicată în astfel de probleme.
Pa, pa.

| roxy_5007 a răspuns:

Bagi ciocanu in fund

| andrei322 a răspuns (pentru roxy_5007):

Nu e bine bagatil tu daca te ajuta

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Cel mai la indemana e cu ceai de menta http://www.frunza-verde.ro/ceai-de-menta

| baubau_4242 a răspuns:

Bananele constipa!
s. u am reusit cu seminte de in, luate de la plafar. 4 ron punguta
am luat 2 lingurite cu apa, inainte de culcare, si 2 dimineata pe stomacul gol.
De seara pui prune uscate in ap.si dimineata le mananci asa, Smochinele ajuta iarasi, mancate pe stomacul gol
2 lingurite de miere, dupa aia bei un pahar de apa calda, pe mine m`au ajutat!
Bafta!
Ah. i ceaiul de cicoare e indicat!