| HpAnonim a întrebat:

Cum tratez o arsura de gradul 2?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergand urgent al medic!

| iulian1302 a răspuns:

Buna. In general arsurile necesita un tratament foarte atent deoarece uneori chiar se pot infecta. Acum, arsura de gradul 2 este o arsura destul de severa avand in vedere ca poate afecta si al 2 lea strat al pielii adica dermul(pielea are 3 straturi: epiderm, derm si hipoderm). In general in cazul acestui tip de arsura se intervine prin aplicarea de alcool medicinal( spirt sanitar) care ajuta sa nu se formeze acele basici cu lichid care sunt destul de dureroase si care se vindeca cam greu( 2-3 saptamani depinde de cat de tare a fost arsa zona respectiva).De mentionat faptul ca spirtul sanitar se aplica imediat ce a fost arsa zona respectiva. Apoi mai poti sa cumperi de la farmacie un spray special pentru arsuri( care contine atat antibiotice cat si hidrocortizon) si sa il aplici pe zona afectata. Sub nici-o forma nu incerca sa acoperi zona respectiva cu tot felul de bandaje si de plasturi deoarece nu prea este indicat decat in cazurile de arsuri mai severe( de gradul 3-4). Daca simnti durere poti sa iei si niste tablete de Ibuprofen de 200 de mg si il iei maxim 2 tablete pe zi la nevoie( Ibuprofenul este un medicament antiinflamator si analgezic). Iarasi inca un lucru importat daca au apucat sa se formeze acele basici cu lichid sub nici-o forma sa nu le spargi; ele trebuie lasate sa se usuce si sa se desprinda singure.