| anonim_4396 a întrebat:

Cum treceti peste o depresie? Normal e indicata socializarea dar la cati tampiti am intalnit pana acum, nu prea imi mai vine sa socializez.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| CataLyne a răspuns:

Incearca sa iesi in natura, sa te cunosti, sa meditezi singur/a, sa faci sport! Cu timpul o sa-ti regasesti increderea in tine si nu o sa mai ai starea aceasta! Niste plimbari te pot relaxa mult, mangaie un animalut de companie sa-ti descarci stresul de zi cu zi. Incearca sa vorbesti cu persoane care au lucruri in comun cu tine, trec sau au trecut prin acelasi lucru ca si tine! Nu sta in casa zi de zi, citeste lucruri care iti plac si incearca sa nu traiesti in trecut!
Sa-ti faci de lucru in fiecare zi cu ceva anume. Nu gandi niciodata ca daca unele persoane sunt tampite* majoritatea vor fi si nu are rost sa socializezi, incercarea moarte n-are; ramai doar cu regretul din urma ca nu ai incercat cu timpul!
Noi traim ca sa invatam din greseli si sa fim mai buni dpdv psihic sau fizic de zi cu zi, traieste in prezent si gandeste-te ce ai putea face pentru tine sa-ti fie bine in viitorul apropiat! Mediteaza la ce nu-ti place si ce ai vrea sa schimbi, incet cu incetul totul va fi mai bine!
Niciodata sa nu tii in tine multe lucruri pe care ai vrea sa le exprimi deoarece acest lucru iti va forma un stres aparte; spune ce ai in momentul acela, descarca-te si la bine sau rau!

8 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Multi trec peste ea repede, se sinucid

| anonim_4396 explică (pentru Goete):

N-am ganduri sinucigase.

| Apokales a răspuns:

Mananca sanatos, fa exercitii fizice, plimba-te, joaca-te cu un catel/pisica (orice animal de companie). Toate acestea te ajuta sa scapi de depresie. Orice masura care ajuta la cresterea oxitocinei, dopaminei, serotoninei si/sau endorfinei este binevenita.

| Legion7X a răspuns:

I-ați un câine, du-te la restaurant i-ați un suc,

| Invictusman a răspuns:

Fa sport regulat, sau mergi la sala, sportul ajuta mult în depresie, și plimbările, distracțiile cu prietenii.
Consuma multe alimente bogate în probiotice și ia magneziu și complex de vitamina B.

| anonim_4396 explică (pentru Invictusman):

Sportul meu e curatenia prin casa.

| Invictusman a răspuns (pentru anonim_4396):

Antrenamentele regulate ajuta in mai multe feluri la alinarea simptomelor depresiei:

Producerea de substante ale creierului care te fac sa te simti bine si care pot reduce depresia (ex: endorfine si endocanabinoizi);
Reducerea substantelor din sistemul imunitar care pot agrava depresia;
Cresterea temperaturii corpului, care poate avea efecte calmante.

Activitatea fizica regulata are si multe beneficii emotionale, astfel incat te poate ajuta sa:

Castigi incredere. Cand iti atingi un obiectiv sportiv sau treci peste un obstacol, increderea de sine sporeste. Odata intrat in forma, te vei simti mai bine si datorita felului in care arati.
Iti distragi atentia de la griji. Miscarea te distrage de la cercul de ganduri negative cu care se hranesc anxietatea si depresia.
Ai parte de mai multa socializare. Activitatea fizica iti ofera sansa sa intalnesti oameni si sa socializezi. Starea de spirit ti se poate imbunatati chiar si de la un simplu zambet sau salut pe care il oferi cuiva atunci cand te plimbi prin cartier.
Faci fata situatiei intr-un mod sanatos. Alegerea unei activitati pozitive pentru a face fata anxietatii sau depresiei este o strategie buna de gestionare. Simptomele se pot agrava daca incerci sa iti schimbi starea prin consumul de alcool, vaicareala nesfarsita despre felul in care te simti sau speranta ca anxietatea sau depresia vor disparea de la sine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Sunt utile.

| Mopmop a răspuns:

Gaseste-ti un SCOP. Nu stiu, invata o meserie noua, o limba noua. Acctivitati de voluntariat.
Nu recomand neaparat psiholog ca tot asta iti va spune:raspunsul la probleme ta este in TINE!

| Dintrebare a răspuns:

Ca sa treci peste trebuie sa parcurgi niste etape care incep dupa ce ajungi la radacina problemei. Fa-ti un plan (chiar scris). Scrie care sunt motivele care iti provoaca tristete. Si apoi ia-l pe fiecare in parte si vezi ce poti face, ce solutie se poate gasi punctual. E buna si socializarea, doar ca daca vrei sa rezolti problema, nu doar sa iti redirectionezi atentia in alta parte, va trebui sa stai singur asa cum zicea si colegul care a scris inaintea mea. Sa vezi ce gasesti in interiorul tau. Si inca o chestie ar fi sa iti dai timp. Schimbarea nu o sa se produca de pe o zi pe alta. Cauta pe google informatii despre problemele care te framanta si invata cum sa le gestionezi pe rand.

| Amis a răspuns:

Nu știu, nu cred că am fost vreodată în depresie, dar cu siguranță deseori nu îmi place, nu vreau, nu am chef și nici starea necesara de alții.
Poate că totul ține de circumstanțele tale, și poate că doar răbdarea te va ajuta.