| anonim_4396 a întrebat:

Cum va pare tensiunea arteriala 117/62?
Barbat 27 ani. 91kg.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaiSpeedster a răspuns:

Da. De pilot, cum se spune. Foarte bună. 120/80 este normală. 120 este sistolică, adică atunci când inima se contractă și pompează sânge în circuit. De la 90 la 120 sunt valori normale. 62, diastolica, este tensiunea când inima se dilată, deci primește sânge. Valoarea normală e între 69 și 90.
Poți să te apuci de parașutism, dacă vrei…

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Mica

| alina2k18 a răspuns:

E buna.
Eu am 110/60