| DanielVălean a întrebat:

Cunoaște cineva vreun remediu care face ca răceala să treacă foarte rapid?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

O baie fierbinte in cada, 1 cana de ceai fierbinte si 2 paracetamoale luate odata, apoi imediat in pat si te culci (nu mai tarziu de 10 seara, fiindca ai nevoie de 10-12 ore de somn) ca sa te recuperezi.
Pregateste inca 2 pijamale langa pat, fiindca vei transpira masiv peste noapte si trebuie sa te schimbi.
A doua zi dimineata vei fii ca si nou.
Sanatate maxima!

| DanielVălean explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos de răspuns!

| cristi202 a răspuns (pentru Violleta2022):

Își transforma patul în sauna. happy
Dar, trebuie sa recunosc, funcționează!

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Inhalații apa fierbinte cu sare, un pumn de sare la o cratita de apa, cand a fiert apa, inhalezi aburul fierbinte.

| AvalohAlyn a răspuns:

Buna! TheraFlu de la farmacie, plic.Sau Fervex, Coldrex.Mie mereu îmi trecea într-o zi,maxim doua, atunci când eram racit
Sănătate multa!

| Dismally a răspuns:

Nu exista tratament pentru raceala.

| Zuzu1991 a răspuns:

Raceala? poate e covid tongue
exista un tratament antiviral, dar nu se da fara reteta pentru ca are niste efecte adverse foarte naspa, pentru o raceala prapadita (paranoia si alte d'alea)

| Floridori a răspuns:

Nu exista asa ceva.
Medicamentele amelioreaza doar simptomele, dar virusul care a cauzat raceala (sunt peste 200 de virusuri care cauzeaza raceala comuna) va persista in organism pana cand va fi eliminat de sistemul imunitar.
De aceea in cazul unora dureaza 3 zile, in cazul altora 7 sau 10, deoarece depinde de sistemul imunitar.
In cazul in care ai si febra, cel mai rau lucru pe care ai putea sa il faci este baia fierbinte. Daca nu ma crezi, incearca happy
Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceai de ceapă. Adaugă scorțișoară pentru a domoli gustul oribil.
Însănătoșire grabnică!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A...și dacă faci baie am auzit că e bine să o faci mai fierbinte, cu boabe de muștar. Cică sunt un remediu pentru răceală.