| sopranaCadaverica a întrebat:

Cunoasteti tratamente eficiente pentru alopecie? (chelire)
Pe voi v-a ajutat vreunul? Nu conteaza cat de scumpe.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este solutie cu care se da in zona afectata, regenereaza parul. inseamna ca e alopecie androgenetica, da ar trebui sa viziteze un dermatolog.

15 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Shit, ai asa ceva? Cel mai eficient tratament este implantul, cu altceva nu vei rezolva alopecia, mai ales daca e genetica, la barbati pica si implantul in multe cazuri cand exista factorul genetic. E cumplita alopecia

| sopranaCadaverica explică (pentru Drimmero):

Prietenul are. La doar 30 de ani

| Drimmero a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

E genetica treaba, nu ai ce sa faci, eventual implant. Are stadiu avansat? Sunt clinici bune prin tara unde se fac implanturi de calitate, cand parul deja a picat nu prea mai poti regenera foliculii, m-am interesat super mult pe subiect, ne vizeaza in special pe noi barbatii rahatul asta care iti da stima de sine peste cap si te afecteaza mai mult emotional, dar trece. Cunosc si eu tipi care la 20 de ani erau bec in cap,, e din ce in ce mai intalnita, culmea, la tineri in special, se rareste parul de la tample si linia frontala este 'distrusa' venind in forma de litera M sau V, pana pica tot parul, mai putin la ceafa si cel de langa urechi, aia e zona donatoare in caz de implant, parul ala nu pica niciodata la barbati.

| doctorandus a răspuns (pentru Drimmero):

Minoxidil pe cale orala. Partea proasta e ca trebuie sa astepti pana o companie il scoate pe piata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Androgenica sau pelada? rogaina da dupa ce nu mai folosesti iar apar goluri. daca ai goluri ca, gen monezi de bani aceea e alopecie areata, boala autoimuna nu se poate vindeca, cu minodixil merge, dar cel mai ok e sa mergi la dermatolog. poate fi cauzata de genetic sau stres. am avut eu 7n semn fara par ca o moneda de 50 de bani da sa regenerat.am folosit sampon de la gerovital tratament expert cu keratina da nu cred ca samponul m-a ajutat, in 30 -40% daca e vb de pelada parul creste la loc, dar poate aparea un gol oricand fiind o boala autoimuna. sunt mai multe tipuri de alopecii.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Serios? Ti s-a regenerat parul? Wow, in cat timp?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Da, in cateva luni. vorbesc serios. si acum nu mai am deloc probleme. stresul, genetica, problemele cu tiroida, tiroidita autoimuna cauzeaza alopecia.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur, parul trebuie sa stea pe cap, nu sa cada. Multa sanatate!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Merci happy

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Nu cheleste la propriu, dar in zona crestetului are parul mai rarit... Si se vede diferenta dintre crestet si restul capului. Pare ca s-a tuns mai mult in crestet decat in parti. Nu are goluri de piele.
Si da, a avut momente traumatice, a fost expus stresului
Sa mearga la dermatolog? Minodixil e antibiotic?

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Multumesc pentru sfathappy
Cea androgenetica se poate vindeca, ai idee?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu stiu, da se trateaza cu minodixil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar trebui sa mearga totusi la un dermatolog.

| Drimmero a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu, cea androgenetica e cea mai 'genetica' si cea mai comuna, doar cu implant rezolvi, in rest cu nimic medicamentos. Rarirea din crestet reprezinta alopecia difuza, cheleste la spate adica, in crestet, rarirea e inceput de chelie...

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Este solutie cu care se da in zona afectata, regenereaza parul. inseamna ca e alopecie androgenetica, da ar trebui sa viziteze un dermatolog.

| Cksihja a răspuns:

E o boală genetică nu poate fi evitată dar poate fi prevenită la femei, bărbații ar putea să se masturbeze în speranța că vor ține nivelul de testosteron sub control, femeile doar nu trebuie să facă sex.