| anonim_4396 a întrebat:

Cunosc pe cineva (fată) care în copilărie a avut cancer la rinichi iar de atunci parul ei nu a mai crescut. Nu e ca la leucemie unde părul cade de tot apoi crește. Acestei fete părul i-a stagnat până la o anumită lungime și așa i-a rămas. Acum câțiva ani s-a tuns periuță iar părul a început să-i cadă, ea chelind pe anumite părți ale scalpului.
Întrebarea este: de ce de la cancerul renal părul se oprește din crescut și mai târziu, nu imediat, începe să cadă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

In mod normal parul ar trebui sa inceapa sa creasca la loc dupa terminarea tratamentului. Medicamentele citostatice de fapt stopeaza cresterea celulelor si de aceea si foluculii pilosi au de suferit. Rar se intampla si situatia pe care ai descris-o tu, dar nu are legatura cu tipul de cancer, ci cu doza foarte mare de tratament care a fost administrata

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Parul cade de la tratament, de la chimioterapie.

| Simpatic a răspuns:

De la radiatii e problema cu parul nu de la cancerul in sine, cum au spus deja utilizatorii de mai sus de la chimioterapie e cauza.

| Drimmero a răspuns:

Stai, vorbesti de niste ani, deci inca traieste dupa o lupta mare cu cancerul, wow, felicitari dansei! S-a tratat?

Nu cred ca are relevanta tipul cancerului, parul cel mai probabil i-a cazut de la stres, dereglarile din corp, tratament, alimentatia stricta, nu de la cancer propriu-zis iti pica parul.

| Mosotti a răspuns:

I-a paradit ceva tratamentul care l-a luat pentru cancer, nu are treaba cancerul, asa cum zic si colegii, tratamentul a facut sa nu mai creasca parul.
Ori de la chimioterapie, ori de la radioterapie.
Asta e.

| mastadont a răspuns:

Părul nu cade de la cancer ci de la tratament, de la chimioterapie mai exact. La unii le crește la loc și la unii nu, căderea părului este un efect advers al acestui tratament.

| Invictusman a răspuns:

Cred ca suferă de alopecie areata! o boala autoimuna, sau poate de la tratamentul cu chimioterapie, asa ii căzuse si mamei mele și apoi i-a crescut parul la loc după ce nu o mai făcut chimioterapie.
Ar putea fi și de la stres.