| Shontellle a întrebat:

Curand am luat paduchi,nu stiu de unde, asa ca m-am spalat de doua ori cu sampon special si apoi pieptanat.Acum nu mai am decat cativa dar foarte rari.Problema este ca pe mine tot ma mai mananca capul din cand in cand.S-a uitat si mama si inca o prietena si au spus ca nu mai vad nimic.Este posibil sa nu fi murit vreunul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| spiridus25 a răspuns:

Daca te apuca mancarimile de cap, cea mai eficienta metoda de a descoperi paduchii, e cea a pieptenului umed. Asadar, pune balsam peste pieptene si trece-l prin par. Sterge-l cu un servetel si vezi ce ramane pe el.

Daca supozitia ta e corecta, felicitari, ai paduchi! Acum trebuie sa scapi de ei. In copilarie bunica imi punea gaz pe cap. Miroseam ca o benzinarie si ma rugam sa nu se apropie nimeni de mine cu surse de foc.

Noroc ca ne-am modernizat. Acum exista sampoane speciale si lotiuni. Le iei de la farmacie, le folosesti o saptamana si apoi verifici iar, prin aceeasi metoda, ca sa vezi daca ai scapat.

Tine mine ca paduchii nu rezista mult fara contactul cu omul, asa ca, odata ajunsi pe lenjeria de pat sau haine, moare de inanitie. Secretul este sa nu sara din nou pe tine.

| Poison21 a răspuns:

Da, este posibil. Continua sa te speli cu sampon, pana vei fi sigura ca nu va mai fi niciunul. Chiar daca nu mai gasesti pe pieptan, exista posibilitatea sa mai fie unul-doi.
Bafta!winking