| Denila123 a întrebat:

Curge sange din nas, ce sa fac e iritat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește epistaxis și este datorită unei rinite cronice.
Ca să eviți operația, următorul tratament.
Biorinil spray nazal suspensie dimineața la prânz și seara 2 pufuri in ambele nări timp de 1 săptămână.
Apoi Nasonex, spray nazal suspensie, 1puf dimineața și unul seara timp de 1 lună.
Apoi mergi din nou la medic la control.

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Unge-te cu o cremă gen Nidoflor!

Răspuns utilizator avertizat
| laSoledad a răspuns:

Capul trebuie sa fie aplecat in fata pentru ca sangele sa nu ajunga in gura sau pe caile respiratorii inauntru (hemoragie interna). Nu este recomandat sa stai cu capul pe spate si nici culcat cu mana ridicata.
Trebuie sa stai aplecata si sa pui degetele la baza nasului usor ca sa opresti sangerarea.

| Bozgi200 a răspuns (pentru BlackBriliant):

Asta e cea mai mare prostie pe care o poți face... Te îneci in propriul sânge.

| Bozgi200 a răspuns:

Stai aplecat și strânge de nas, nu prea tare ci cât să îți opturezi nările. Peste 6-7 minute nu o sa mai ai nimic

| anonimg a răspuns:

Dacă nu este din cauza unei lovituri, atunci ai tensiunea arterială a sângelui mai mare.
Trebuie deci un control medical. Părinții trebuie să știe de problema ta. În cazul tău trebuie să suni la 112.
Urgența nu înseamnă doar cazurile în care oamenii sunt pe moarte; ci și atunci când îți curge sânge din nas sau alte hemoragii interne sau externe. Nu costă absolut nimic chemarea celor de la 112.

| Denila123 explică (pentru gabicoo):

Am incercat si tot nu se vindeca

| Denila123 explică (pentru anonimg):

Am fost si la medic mi-a dat niste pastile si o alifie da aceeasi sintom
Mi.a zis ca daca nu se rezolva trebuie sa ma opereze mmm

| Denila123 explică (pentru sadrian46):

Aceasi tratatament mi-a dat medicul emofix
Biorinel
Veno suport