| Dana2103 a întrebat:

Cutia toracica se mareste cand cresc umerii in latime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Cresterile sunt independente, nu au legatura una cu cealalta. Umarul e alcatuit din clavicula si omoplat, pe cand cutia toracica e alcatuita din stern, coaste si corpurile vertebrelor T1-T12.

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Relativ, cutia toracica si umerii cresc concomitent cu intregul corp, nu independent sau in concurenta.

| siriusblack98 a răspuns:

N-au treaba umerii cu (,) cutia toracica. Cutia toracica este ceva, umerii altceva.

| Dana2103 explică:

In latime * am vrut sa scriu

| Dana2103 explică:

Ca stau degeaba ai vrut sa spui?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Dana2103):

In timp ce astepti pe TPU raspuns poti cauta tu singură pe google