| Justme32 a întrebat:

Aţi observat reacții adverse la voi în copilărie sau la copiii voștri, după vaccin (de oricare)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

In 2008 eram in clasa a 8-a, vaccinul de atunci se facea in picior, m-a durut piciorul vreo 2 zile, in genul febrei musculare. Si mai am o cicatrice intr-un umar, de la un vaccin de pe vremea cand eram bebelus. In rest, nimic, si nu s-au prea "lipit" bolile de mine. Toti din familie suntem vaccinati, probleme nu avem.
In schimb, am cunoscut un baiat putin mai mare decat mine, care purta aparat auditiv si era un pic "defect" (vorbea balbait), cica din cuza unui vaccin din copilarie. Nu am cunostinte medicale incat sa imi dau seama ce s-a intamplat.

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deci, sa clarificam unele aspecte esentiale:
1. Vaccinul contine tulpine slabite (microbi) care "se prezinta" organismului, iar sistemul imunitar (sanatos) "face cunostinta" cu acei microbi ("le ia in evidenta") si creaza strategia de aparare pentru cazul ca organismul se va mai intalni cu asemenea tulpine.
2. In caz de intalnire (in viitor) cu tulpina deja recunoscuta, sistemul imunitar va reactiona automat, elimimand automat "dusmanul".
3. Pot aparea reactii inverse dupa vaccinare in urmatoarele cazuri:
- sistemul imunitar nu functioneaza normal. In aceste cazuri, o infectare directa ar putea fi chiar fatala.
- tulpinele din vaccin nu sunt slabite (corespunzator), iar boala trece in faza de infectare, microbii se inmultesc.
- vaccinul nu contine compozitia optima de tulpine (sunt prea putine si vaccinul nu-si va face efectul SAU sunt prea multe si "ocupa" prea tare sistemul imunitar, care nu mai ramane in stare sa se apere de alte infectii, in acelasi timp)

Ca urmare, nu se recomanda sa se dea vaccinare
- daca vaccinul nu a fost suficient de bine verificat (ca compozitie si dozaj)
- persoanelor care au sistemul imunitar slabit (au o alta infectie in curs)

| sonya a răspuns:

Salut!

Toate medicamentele au reactii adverse, ia citeste care sunt la un simplu nurofen sau paracetamol. Aceste reactii adverse nu apar la toti oamenii.

La vaccinuri pot fi mai multe, eu am avut durere la locul intepaturii, copilul a avut febra, conform prospectului care a incetat in cele 72 de ore, timp in care pot aparea reactiile adverse.

| Justme32 explică (pentru sonya):

Știi că întreb astea în contextul în care au avansat procedurile ca vaccinarea să fie obligatorie

| sonya a răspuns (pentru Justme32):

Asa si? In contextul unei epidemii de rujeola, ce ai vrea sa se faca?

| Justme32 explică (pentru sonya):

Absolut nimic e mai bine decât epidemia asta isterică de corona

suntserios
| suntserios a răspuns:

Niciun efect advers, multe benefice printre care amintesc ca traiesc inca...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, mi s-a facut o floricica misto pe umar. Si ala in picior a durut ca naiba.

| RoCkKiD a răspuns:

Abosolut nici una.