| User252426 a întrebat:

Dacă ai/ai avut covid și îți trece mai trebuie să te vaccinezi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ai avut Covid, e recomandat sa faci un test de anticorpi.
Se spune ca nu e bine sa mai primesti vaccin daca organismul a dezvoltat singur anticorpii. Asa cum nici vaccinul nu garanteaza automat producerea lor. Unele persoane raman vulnerabile in fata virusului, chiar daca s-au vaccinat.
Nu sunt medic, eu doar am auzit aceaste informatii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Imunitatea dupa boala covid este doar de 3-4 luni. Dar si asa poti contacta boala mai repede, asa cum si cei vaccinati o pot conctata, dar are o forma mai usoara. totul dende de imunitatea care s-a creat in corp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pentru a nu-l contracta sau a transmite altor persoane, mai ales persoanelor dragi cu care conviețuiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| andrei2001mbuc a răspuns:

Chiar daca ai avut si ai anticorpi, da, pentru ca durata de acțiune a anticorpilor este destul de mica.