| smiley_9728 a întrebat:

Daca ai AO miopie trebuie sa porti ochelari toata viata, este o boala care nu mai poate fi vindecata? va multumesc! funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, va trebui sa porti ochelari toata viata. Pentru valori mari ale dioptriilor, te poti opera, dar in urma operatiei, de obicei ramai cu o mica miopie (1-2 dioptrii) care necesita ochelari.

3 răspunsuri:
| Didiuxx a răspuns:

Depinde cat de grav este...winking

| RubikSD a răspuns:

Dupa parerea mea, poti sa scapi de miopie prin exercitii, ceaiuri, retete anti miopie cu plante... Cauta cartile lui Leo Angart sau ale lui William Bates. Dar nu uita, iti trebuie multa multa vointa si incredere!

| Anette_9291 a răspuns:

Miopia se vindeca, depinde cite procente vezi. Mergi la oculist si iti va controla vederea, apoi daca vei avea careva probleme iti va da un tratament (picaturi, pastile, exercitii). Daca nu iti va ajuta vei purta ochelari care iti vor corecta vederea cu timpul sau daca nu vreai sa porti acesti ochelari. ti-e frica de opinia altora iti alegi ceva in voga. si sa iti mearga rolling on the floor succese!