| aurelZ a întrebat:

Daca ai fost operat de sinuzita si deviatie de sept, mai poti face sinuzita care sa duca la operatie? Sau se poate trata cu antibiotice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta depinde de cum recidiveaza. La unii e mai rau si trebuie sa se opereze din nou. Sinuzita nu trece, esti alergic la praf si ai sistemul imunitar mai slabit. Vezi ce zice medicul ORL. In faze usoare se poate trata cu antibiotice dar cand ai sinusul complet blocat sau nivel de lichid peste jumatate nu ai cum sa il scoti fara operatie. Eu am avut nivel de lichid aproape plin sinusul. Poti sa iei o gramada de antibiotice (augmentin sau ce iti mai da) si tot nu trece. Inca nu mi-a trecut complet si tot mai revine. Nu o sa iti revina la fel de tare pentru ca iti face niste noi canale in timpul operatiei pentru a nu ti se infunda sinusul la fel de usor.
Un medic ORL te lamureste clar. Se fac raze SAF sau OPT pentru a vedea ce ai in sinusuri. In functie de ce vede acolo iti recomanda tratament sau operatie.