| Kiki20098 a întrebat:

Daca ai helicolbacter pylori e adevarat ca slabesti sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat. Unii slabesc din cauza maldigestiei, altii chiar se ingrasa (exista niste studii care leaga Helicobacter de unele forme de obezitate). Marea majoritate a pacientilor nu sufera modificari de greutate

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dar nu slabirea ar trebui sa te ingrijoreze ci durerea de stomac.

| BroascaCuElice a răspuns:

Scaderea in greutate poate fi legata de orice cauza, inclusiv de una in care este implicat Helicobacter. Simpla prezenta a bacteriei nu te face sa slabesti

| minrest a răspuns:

Nu slabesti. Ai sanse mari sa faci ulcer. Ai sanse mari sa faci cancer. Aproape toate carcinoamele gastrice afecteaza purtatori de h. pylori. Sigur ca daca ai ulcer sau cancer slabesti, cat mai apuci.

| Donsavas a răspuns:

Da,slabesti. Bacteria nu permite ca anumiti nutrienti sa fie asimilati, sa treaca in intestine. Indicat este sa o elimini si pentru asta, cel mai bine ar fi sa discuti cu medicul tau. Un regim bazat pe alimente vegetale si consum a unei cantitati optime de apa dar si pe consumul unei cantitati semnificative de vitamina C, te-ar putea ajuta in prima faza in lupta cu boala. Consultul unui specialist OBLIGATORIU clar nu iese din discutie. Sanatate!

| anamariarot a răspuns:

Eu n-am slăbit când am avut, dar după vreo 2 luni și ceva de tratament, m-am ales cu o candidoză bucală.