| imihaistoian a întrebat:

Daca ai hepatita b si te vaccinezi anti b scapi de el?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, in nici un caz, poti muri daca faci asa ceva. Vaccinarea anti-B se face numai la pacienti testati, care nu sunt infectati, pentru a preveni infectarea. daca din greseala vaccinezi un pacient infectat, vaccinul va activa imunitatea si sistemul imun al pacientului va distruge toate celulele infectate cu virusul B, adica practic tot ficatul, pacientul facand hepatita fulminanta, care este mortala in 90% din cazuri. daca supravietuieste, 99, 99% inseamna ca au supravietuit celule infectate, deci infectai nu s-a vindecat.
Infectia virala B se trateaza cu interferon si ribavirina, nu prin vaccinare.

| GeosBIOS a răspuns:

Vaccinul se face inainte si nu dupa. Prin vaccin se intelege introducerea virusurilor in stare inactiva in organism, astfel incat leucocitele sa se obisnuiasca cu acestia si sa produca anticorpii necesari, in timp util.

Daca deja ai contactat boala vaccinul se subintelege ca nu mai are niciun efect.

| BIOO a răspuns:

Domnisoara/Doamna, cum ii poti recomanda INTERFERON, persoanei respective, cand acest medicament este interzis pe piata in alte tari si chiar la noi, dovedindu-se ca fiind nociv pentru organismul uman? Inainte de a recomanda ceva pacientilor, mai bine ia internetul la intrebari, aplica o cautare pe google si vezi contraindicatiile, reactiile adverse si raul ce-l poate comite! De ce nu va vad eu pe voi sa recomandati oamenilor varianta naturala, ca poti sa fii si propriul tau medic, nu neaparat sa mergi la spital sa te dopezi cu fel si fel de medicatii, tratamente interzise, care nu fac altceva decat sa creasca bugetul producatorilor mafioti, ce vor doar sa distruga vietile romanilor, importandu-le la noi in tara! Incercati sa eliminati pe cat posibil alimentarea cu medicamente chimice si tratati-va natural, certificat bio, ca sanse sunt de vindecare! Sanatate si luminarea mintii! (daca doriti sa discutam mai multe cere-ti add la lazarescu_constantin)

| Lohmann_4418 a răspuns:

Nu se face vaccinare in boala.