| shoby1996 a întrebat:

Daca ai o entorsa la glezna ce ar trebui sa folosesti ca sa iti treaca mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| casperboyy a răspuns:

Depinde cat de serioasa e entorsa daca nu ma insel sunt cateva graduri. Daca ai auzit poc in momentul in care ai facut-o sfatul meu ar fi sa te duci la doctor pentru ca cel mai probabil o sa ai nevoie de o atela gipsata cateva saptamani. Nu te juca pentru ca sunt foarte pacatoase entorsele. Daca insa nu asta e cazul si e o forma usoara cea mai sfanta combinatie e varza intr-o seara iar in alta un mix de diclofenac/fastum gel si mai e un gel verde chinezesc nu stiu cum se numeste. E o reteta de la un amic fotbalist caruia ii sarea piciorul odata la 3 luni si chiar merge racheta. In cazul meu doctorul mi-a recomandat Lioton Gel si purtarea unei glezniere pana la 6 luni pentru a asigura refacerea 100% a ligamentelor.

5 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

-dieta cu multe proteine
-aplicare locala de antiinflamatoare (nesteroidiene)

| Selena a răspuns:

Cat mai putin folosit piciorul, masata zona afectata cu antiinflamatoare gen Ben-gay, Fastum gel, Nurofen gel

Shin
| Shin a răspuns:

Compresie cu apa rece si sa nu o mai folosesti o perioada.
Shin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Smara, e interzis masarea in cazul entorselor!

| alytm a răspuns:

Inmoi o carpa in apa de plumb si ti glezna infasurata in ea