| Radandam a întrebat:

Dacă ai problem cu ficatul, ai un "ficat gras", acesta poate da dureri în mana stânga sau in zona toracelui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In mana nu nu cred.
Contrar la ceea ce se stie ca inima, ficatul nu doare, eu stiu din propria experienta deci e cat se poate de real ca atunci cand valoruile transaminazelor sunt mari spre foarte mari te doare si in partea dreapta, nu stiu sa zic exact ce portiune a ficatului dar da el chiar doare dar cum ziceam doar daca nivelul TGO si TGP sunt mari (valori de peste 100)!

| sierra1 a răspuns:

Oops, ficatul e organul care NU doare!

| Radandam explică (pentru sierra1):

Am întrebat pentru ca am văzut ce a spus doctorul Octavian Penes, și da, ficatul poate da dureri în partea dreapta, în abdomen și chiar la umăr. Păcat ca răspunzi și ești total paralela. Dormi zi și noapte pe TPU, probabil ca locuiești într-un azil și ți au dat voie la net

| Werrich a răspuns:

Suferi de ipohondriie, mereu descoperi ca ai o bolala

IPOHONDRÍE, ipohondrii, s. f. Stare psihică morbidă, caracterizată prin neliniște continuă, teamă și preocupare obsesivă de starea sănătății proprii; idee fixă a cuiva care crede că suferă de o boală pe care în realitate nu o are. [Var.: ipocondríe s. f.] – Din fr. hypocondrie.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, alea probabil sunt junghiuri toracice intercostale. Ficatul gras reprezintă o modificare a ecogenitatii ficatului cauza de o alimentație proasta, lipsa de somn. Se recomanda dieta echilibrata fără grăsimi și examen pentru transaminaze hepatice.

| Invictusman a răspuns:

Nu ficatul da dureri ci bila.