| SporeBox a întrebat:

Daca am 14 ani si nu mananc cele 2000 calorii se intampla ceva? Eu sunt gras si incerc sa slabesc mancand mai putin si vad ca reusesc dar pot sa zic sigur ca nu mananc 2000 calorii. Cred ca e pe undeva la 1000-1500. E ok? Exista urmari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti gras si incerci sa slabesti, atunci eset indicat sa mananci mai mult de 1000 calorii pe zi.
la 1000 de calorii nu sunt urmari, atata vreme cat manaci santos, nu porcarii.
Adica: trebuie sa mananci FARA paine, paste, cereale, prajituri, gemuri, sucuri, snakuri.
Ai voie sa manaci: fructe proaspete, legume proaspete sau gatite, salate si carne fara pielita si grasime. Portiile trebuie sa fie mici.

| alina2k18 a răspuns:

Pai cate kg ai? 2000 de kcal sunt suficiente daca vrei sa mentii 75-80 kg la minim 1.80m si nu esti sedentar laughing

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru alina2k18):

Asa e dar conteaza si tipul somatic arderi lente de endomorf sau ardeti rapide ectomorf mie doctorul nutritionis la 1.74 sedentar mi-a spus ca la 1300 1400 sa raman daca vreau sa ma mentin la 70 kg pentru ca eu am arderi lente de endomorf si daca consum 2000 risc sa ma duc 80+ lejer si la inaltimea mea as fi supraponderal!

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru alina2k18):

2000 calorii mi-a spus ca sunt recomandate pentru cei ectomorfi sau cu arderi rapide pentru a avea o greutate normala dar cei cu arderi lente nu sunt recomandate 2000 calorii asta explica faptul ca sunt oameni care mananca putin ca si calorii si sunt solizi plinuti ca sigur cred ca ai auzit de tipul asta de persoane! De lumea ii acuza ca mananca mult dar de fapt mananca mai putin dar sunt grasuti din cauza la metabolismul lent de endomorf! ca la ei 2000 calorii sunt ingrasare curata supraponderali! Trebuie mai putine la ei

| aXy99 a răspuns (pentru alina2k18):

Mori de foame cu 2000 kcal la 80 kg 1.80+ m laughing

| cosmin1324 a răspuns:

De unde stii tu cate calorii o sa mananci pe zi? Doar nu te apuci sa calculezi fiecare imbucatura sa o calculezi. Mananca cat iti trebuie si nu te stresa chiar asa tare, mananca sanatos(nu putin, sanatos, asta inseamna fara chipsuri si fast food toata ziua), fa miscare, vorba aia macar 5000 de pasi pe zi(poti monitoriza numarul aproximativ de pasi cu telefonul) si nu te stresa ca esti gras pentru ca la 16, 17 ani o sa cresti mult in inaltime si o sa slabesti. Asta iti garantez.

| MadalinVoicu98 a răspuns:

Chestia cu 2000 calorii sunt standarde eu am inteles de la medicul nutritionist ca 2000 calorii se recomanda persoanelor de tip somatic ectomorf cei foarte slabi pentru a avea o greutate normala nu unuia care de mic e endomorf sau mezmomorf, mananca cat simti, cei care sunt endomorfi ca si arderi ma referi ca si metabolism la 1500 calorii 1400 pot avea deja 70 kg sau 70+ asta in cazul meu ce mi-a spus medicul, si daca esti slab poti fi endomorf poti fi slab ca si masa musculara adica ectomorf, dar arderile metabolismul sa il ai de endomorf adica predispus la ingrasat si arderi lente! sau poti fi mezomorf cu arderi de endmorf si iarasi nu este bine! la endomorfi nu este recomandat 2000 calorii!

| Simpatic a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Tocmai ca prin natura metabolismul lor rapid ectomorfii pot manca mai mult de 2000 de calorii pe zi (chiar mai mult de 3000) si nu se vor ingrasa.
Endomorfii se pot ingrasa si cu 2000 de calorii pe zi, tocmai ca ei sunt opusul ectomorfilor!
si da medicul tau nutritionist are dreptate dar la faza ca o persoana nu poate sa fie 100% intr-un tip somatic, eu sunt endomorf si am accente de mezomorf, altii sunt in alta combinatie.
100% ectomorf sau 100% endomorfi sunt cei cu ceva probleme de sanatate, daca ne gandim la emisiunea aceea cu grasii care se duc la doctorul Now (emisiune de pe TLC), aceia da sunt 100% intr-un singur tip somatic, ei sunt din pacate in ceea ce se numeste obezitate morbida.
Deci pe scurt unei persoane ii pot fi de ajuns 2000 de calorii in timp ce alteia ii pot fi 4000 sau 5000 de calorii, gandeste-te ca esti un scadandru ectomorf, pai daca nu consumi +3000-4000 de calorii/zi esti cam mort la cat efort depui la acele scufundari.Asta mi-a venit acum in minte, dar sunt mii de meserii care necesita sa fii bine mancat si mai ales o dieta hipercalorica, la fel cum exista probleme de sanatate si care necesita o dieta hipo-calorica.
Caloriile le jonglezi din mancare dar le arzi prin miscare, sport, efort.
De aceea cei care consuma multe calorii si nu fac miscare se ingrasa, caloriile trebuiesc privite precum combustililul masinii, daca nu mergi cu el, el ramane intact si daca mai adaugi alt combustibil la un moment dat curge ca e prea plin.

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Simpatic):

Asa este eu tot mezomorf cu endomorf sunt cu 1300 1400 calorii am 1.74 70 kg solid pentru caloriile astea! deci eu ma multumesc cu atat fara sa simt foame!

| MadalinVoicu98 a răspuns (pentru Simpatic):

Bine dar sunt si sedentar!

| MadalinVoicu98 a răspuns:

De aia esti gras ca te-ai luat dupa studiile de pe net cu recomandat 2000 calorii zilnice cand alea sunt recomandate pentru ectomorfi, care nu asimileaza asa bine mancare, tu probabil avand un metabolism de endomorf si de aia esti gras cu 2000 calorii sau cu cat mananci!

| SporeBox explică (pentru MadalinVoicu98):

Nu am tinut cont de asta. Eu de cand ma stiu am fost gras. Nu mi-am facut niciodata grija ca sunt prea slab