| andiceasu95 a întrebat:

Daca am atrial septal defect, pot face vreun sport? Si daca da ce sporturi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Exercițiu. A avea un defect septal atrial, de obicei, nu te limitează la activități sau exerciții fizice. Dacă aveți complicații, cum ar fi aritmii, insuficiență cardiacă sau hipertensiune pulmonară, este posibil să nu puteți face anumite activități sau exerciții.

am cautat pe google si am gasit multe informati in functie de testul de efort =rezultatele lui,ecocardiac,un cardiolog iti poate spune mai exact, mersul pe jos dar nu rapid, ai grija de la stres, sa dormi, ai grija la alimentatie, nu ai voie sa faci efort fizic intens, ai facut test de efort, eco cardiac?

| corbulalbrosu a răspuns:

Teoretic raspunsul este DA iar practic se poate practica in general orice sport, mai ales cele care NU necesita sa fie depus un efort prea intens si de durata mai/prea mare. Sanatate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sport de agrement dar nu de competiție, doar cu aprobarea și la recomandarea medicului.