| anonim_4396 a întrebat:

Daca am avut Covid-19, trebuie sa mai port masca in continuare?
"Conform documentului, pacientul pozitiv SARS COV 2 nu mai trebuie retestat RT-PCR timp de 90 zile de la vindecare, cu exceptia persoanelor cu imunodepresii severe sau a celor care dezvoltă simptomatologie clar sugestivă.

Dacă retestarea totusi se petrece, un rezultat pozitiv in perioada de 90 de zile de la vindecare NU poate fi considerat o noua infecție, cu exceptia persoanelor cu imunodepresii severe sau a celor care dezvolta simptomatologie clar sugestiva."
Chiar si daca esti contact direct cu cineva infectat, nu trebuie sa mai stai in carantina sau orice altceva.
Eventual ma gândeam sa facem o petitie ceva in privinta asta, masca ar trebui sa fie la libera alegere daca vrei sa o porti sau nu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ține legatura cu medicul, intreaba l pe el ce trebuie sa faci nu pe noi.

| Violleta2022 a răspuns:

Poti sa faci si 100 de petitii, ca nu-s valabile si nu pot fii luate in considerare, in situatia in care exista lege si pandemie globala.

| sierra1 a răspuns:

"am avut Covid-19, trebuie sa mai port masca"

din respect pentru cei neinfectați, da

| uncetatean123 a răspuns (pentru sierra1):

Din respect pentru cei infectati? Nu inteleg, asa zice legea ca eu nu mai sunt un pericol, atunci unde e problema?

| sierra1 a răspuns (pentru uncetatean123):

Citez: din respect pentru cei neinfectați, da

| Catrice a răspuns:

Si crezi că gata, poți încălca legea...

| WhiteLife a răspuns:

Daca ai avut Covid, nu inseamna ca nu il poti lua iarasi. Nu ai nicio garantie cum ca nu poti raci din nou, nici macar o perioada bine determinata in care sa fii sigur ca imunitatea ta este pusa la punct sau ca ai anticorpii necesari. Daca ti-a trecut boala, esti ca inainte sa te imbolnavesti, cand presupun ca purtai masca. Particulele pe care le expiri pot creste riscul de infectie al altor persoane, chiar daca poate doar cu o simpla raceala.

| zilog a răspuns:

Da tocmai tu trebuie să porți mască si sa stai inchis intr-un termos izolat ermetic ca nu cumva sa dai si la altii
ca nu cumva sa se intample imunizarea colectiva
pentru ca daca cumva dai si la altii
atunci toata populatia romaniei va fi avut deja covid
si cei care au vaccinul pregatit chiar nu o sa mai bă cui să îl faca pentru că nu va mai fi nevoie de el pentru că toată lumea care va mai trăi va fi mai bogată și mai sănătoasă
de ce spun mai bogată pentru că vor muri babalâcii șî vor râmâne mai multe apartamente libere ceea ce înseamna că în loc sa dai toata viata la schib diavolului ca sa cumperi niste ziduri
vei da doar 1 an de muncă si gata ai ghetoul tău cavoul tau zidurile tale intr-un bloc
unde te vei preface intr-o societatea teatrala ca prestezi servicii unul altuia si pana la urma nu vei oferi nimic real in schimbul vietii tale pentru ca tu nu produci o sapa o grebla o varza o fasole
ci te joci cu altii in interiorul acelui oras de beton care consuma resurse reale fara sa ofere in schimb de cât amenițări țaranilor
și care îî obligă pe țărani să aibă nevoie de bani de banknote
ca sa dea produsele la orăseni
pentru ca altfel vine armata militia si ii baga la pușcărie că nu au dat destul de multe plastice impozit pentru ca orășenii de care ei nu au nevoie să poată exista!

| SDana a răspuns:

Da, trebuie sa porti. Nu trebuie doar daca faci testul si iese negativ insa te vei putea mereu infecta din nou.