| kate68 a întrebat:

Daca am avut frisoane toata ziua imi mai fac baie?
funda urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Până la refacerea stării de sănătate nici să nu te gândești să faci baie.
Mergi la medicul de familie.
Sănătate.
Pa, pa.

| tyana a răspuns:

Nu! Ai febra daca ai avut frison si baia e interzisa!

| Anddrea a răspuns:

Poti sa-ti faci baie cu conditia sa nu racesti. Adica te imbraci foarte bine dupa. Poate ai o mica raceala.

| Anonim69 a răspuns:

Pai iti faci o baie fierbinte, apoi o frectie, un ceai si baga-te in plapumioara!

| annna a răspuns:

Eu zica sa nu faci ca poate o sa iti fie mai rau dupa...

| CoSmYn_4946 a răspuns:

Da normal...

| Razzer a răspuns:

Nu! nu trebuie' sa faci baie si nici sa bei ceva cald!
daca ai frisoane si transpiri inseamna ca corpul tau e prea incalzit ( peste normala de 37*C) si trebuie sa se raceasca, u daca bei ceva cald sau stai invelit chiar, cresti temperatura mai rau!
mie mi s-a intamplat, mama era la serivici si tata la fel si incep sa am febra/frisoane cu transpiratie, sau nu neaparat transpiratie la frisoane... asa... am pus termometru 39*, am stat neinvelit, temperatura a mai scazut dar imi era f frig! m-am bagat in pat, am baut ceva cald, POC 39.8! putea sa ma ia salvarea la 40*!
la 42-43 survine moartea.
imi amintesc cand m-am pus in pat, am chemat-o pe mama de la servici sa ma vada urgent, cand a ajuns acasa mi-a zis ca eram inconstient! a chemat repede salvarea, m-am trezit intr-un spital unde temperatura era de 17*, un timp nu prea mare. Doctorii au vaz ca a inceput sa scada temperatura, si au ridicat temperatura la temp, camerei, Cateva pastile puternice cred ca erau, si mi-a trecut febra.
Nu-i de joaca! cand ai asa ceva si vezi la termometru ca ai multe grade peste 37-38, du-te intr-un loc rece.