| brokxy a întrebat:

Daca am avut rude in familie cu cancer, bunici, unchi, se poate sa am un risc mai mare de a dobandi si eu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Genetica are doar un impact de 10%. În rest alimentația și stilul de viață.

| Mosotti a răspuns:

Am avut un vecin cu cancer osos, avea in familie asa ceva la mai mult, depinde. Normal ca si genetica joaca un rol important. Dar si toxicele din mancare mai ales, in timp pot da cancer si la oameni care nu aveau in familie.

| Donsavas a răspuns:

Nu neaparat.

| alina2k18 a răspuns:

Depinde de ce tip ce cancer, la femei daca bunicile si mamele au avut cancer de col sau ovarian sau de san sansele sunt mari din pacate sad

| Bizon95 a răspuns:

"mai mare" decat cei care nu au avut... DA
DAR
totul e cancerigen in ziua de azi, macarea, aerul, imbracamintea, mobila, saltelele, etc.

| brokxy explică (pentru Bizon95):

Concluzie. Nu mai mananc, beau si nici respir laughing laughing

| Bizon95 a răspuns (pentru brokxy):

Sau te muti in mijlocul padurii si traiesti singura cu ursii si le inveti mormaitul rolling on the floor

NIMENI in familia mea nu a avut cancer, dar maica-mea a murit de cancer (maica-sa a murit la 96 de ani si mai traia daca nu... asta e alta poveste), nici eu nici ea nu am vrut sa credem cand a fost diagnosticata cu cancer, si mai are doua surori mai in varsta decat ea care nu au nimic, binemercic

deci, trage concluzia singura crying

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Doar de la mamă ar fi posibil...

| ancaval a răspuns:

Un risc mai mare decât ei, NU.

Sunt șanse 50-50.

| aXy99 a răspuns (pentru ancaval):

Sanse 50-50? Tu te auzi ce spui?!
Nu conteaza chiar atat de mult genetica, decat la anumite tipuri de cancer. Sansele astea de 50% cum le-ai calculat?

| Yurisa a răspuns:

Depinde si de cancer, cred.