| Ghetau_Radu_1987 a întrebat:

Daca am avut zona zoster pot lua varicela de la altcineva ?
doar zona zoster am avut iar varicela nu ...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Daca in copilarie nu ai avut varicela, bineinteles ca te poti molipsi, caci e o boala contagioasa, dar nu e obligatoriu. Eu, personal, nu am avut varicela in copilarie si cu toate acestea, cand au avut copiii mei eu nu m-am molipsit, desi exista acest risc. Totusi, din cate stiu, Zona zoster este o reactivare a virusului varicela-zona zoster, un tip de virus herpetic care cauzeaza varicela (varsatul de vant). Odata ce o persoana a avut varicela, virusul ramane inactiv in radacinile nervoase pana cand, la unele persoane, se reactiveaza. Cand virusul devine activ, persoana face zona zoster in loc de varicela. Deci cred ca tu ai avut varicela in copilarie, care dupa un anumit timp s-a reactivat si ai avut zona zoster. Teoretic ar trebui sa fii imun la varsatul de vant.