| StelutaDintreNori a întrebat:

Daca am cardul european de sanatate, eliberat din Italia, pot sa il folosesc si in Romania? eu sunt in Romania si mama mea plateste in continuare asigurarea de sanatate pentru toata familia. Trebuie sa imi fac alta asigurare aici? sunt de 2 ani aici si cardurile sunt valabile pana in 2013. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Ronin a răspuns:

Da.

| antimulte a răspuns:

Din cate stiu eu nu sunt valabile, pentru ca la noi nu exista in fiecare cabinet medical un calculator care sa fie conectat la o baza de date nationala, despre cardurile internationale si recunoasterea acestora nici nu se poate pune problema.