| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Daca am dinti cariati, imi pot pune fatete?(fara sa ii repar)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E ca si cum ai zugravi o casa care sta sa cada pe tine.

| relian a răspuns:

Sa pui coroane la dinti sanatosi este o prostie.La dintii cu probleme da iti poti pune,chiar este indicat.
Am observat ca nu le mai zic astia coroane,acum le zic fatete,te doare mintea,de parca nu tot dracu ala este laughing

Referitor la ce intrebi tu,tot dentistu ala iti poate rezolva si cariile, curata, pune plomba, apoi baga coroana sau fateta, zii fateta daca asa suna mai bine.
Sa repari o carie nu e cine stie ce, apoi este bine si pentru fateta.Nu se pune fara reparatie, pentru ca cariile alea vor continua sa roada dintele si sub acea fateta, cel putin atata timp cat au aer acolo, oxigen ce le mai trebuie.

| Frank51 a răspuns:

Fațetele se pun pe dinții din față la vedere, adică incisivii centrali, laterali, caninii și 2 premolari deci 8 dinți sus, 8 jos. Dacă există carii la nivelul acestor dinți, ele trebuie curățate și plombate deoarece caria poate strica întreg dintele și apoi va cădea cu tot cu fațetă.

Fațeta nu este o coroană, ci doar o bucată subțire de material care doar acoperă dintele. Coroana este o bucată mare de material în forma unui dinte și de regulă se folosește la molari și premolari, mai rar la cei din față.

| StrongHeart a răspuns:

Trebuie curatata mizeria de acolo si pus plomba/pivot unde e nevoie.

| dinaprilie a răspuns:

Poti sa faci ce vrei. E corpu tau!

| goguPatent a răspuns:

E absolut logic ca nu.

| AmaliaCiprian789 a răspuns:

100% nu...Nu iti va pune niciun dentist fatete pe dintii cariati. Mai bine rezolvati mai intai cariile, si mai strange bani daca nu iti mai ajung si de fatetelaughing