| Radandam a întrebat:

Daca am durere de coloană, care ar fi principalele boli care dau aceasta durere de coloană? Enumerati-mi cateva boli din care reies durerile de coloana.Probabil sunt cateva boli care dau aceasta senzatie de durere in afara de hernie de disc. Enumerati bolile posibile.Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Am vazut ca ai facut radiografie la coloana.
Care este diagnosticul mediului?

Care pot fi cauzele durerii de oase:
- Carenţa de calciu şi vitamina D din organism poate duce la osteoporoză. Organismul are întotdeauna nevoie de minerale şi vitamine pentru a se menţine puternic.
- Cancerul metastatic este acea formă care debutează în oricare altă parte a corpului, dar care se extinde la oase.
- Cancerul de oase este un tip de cancer care îşi are originea în structura osoasă şi distruge oasele.
- Infecţia se poate extinde la oase şi poate cauza o afecţiune gravă, mai exact osteomielită.
- Pacienţii care sunt diagnosticaţi cu leucemie suferă dureri de oase, în special cele ale picioarelor.
- Mai pot provoca dureri masive de coloana: lordoza, spondiloza, scolioza, pozitii proasta de stat timp indelungat pe scaun, sau dormitul intr-un pat cu o saltea moala ori veche, care are arcuri rupte, sau salteaua stricata.

| anonimg a răspuns:

Până atunci îți recomand o centură lombară:
https://www.backmed.ro/......ckmed.html
Și te protejezi de statul în frig și în curent.

| Donsavas a răspuns:

Din cauza faptului ca stai cocoșat. Exista corectoare pentru spate. Se cumpara online.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dureri mari, groaznice mai poate da lombosciatica hiperalgica durerea radiază pana în talpa piciorului
Lordoza
Spondiloza
Scolioza
Tu datorita acelui traumatism cred ca ai hernie de disc lombara
Ar trebui sa faci kinetoterapie și sa urmezi tratament medicamentos antiinflamatoare, analgezice etc.
Cu timpul dacă e netratata simptomele se agravează fiind o boala degenerativa durerea nu o vei resimți doar la spate ci în tot membrul inferior adică durerea va radia in picior de abia vei putea merge. Cremele nu o sa te ajute

| Green66 a răspuns:

Trebuie să mergi la doctor iar el după control/analize/radiografie te va lămuri. Lasă întrebările de genul ăsta că vine un "inteligent" ca Annastassia aka ioneasca și te sperie aiurea că e posibil să ai cancer. Știu că în perioada asta trebuie sa stai in casă dar la medic poți merge dacă e urgență.

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Problemele medicale serioase, cum este si aceasta, nu se rezolva pe un site de chat si forum.
Programeaza-te la doctorul de familie, pentru un consult si ea va stii incotro sa te indrume.
Nu e gluma cu bolile de coloana!
Multa sanatate!