| Sophia1989 a întrebat:

Dacă am fost zgâriate de o pisica dar zgârietura trece...pot capata turbare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Tetanos

Spre exemplu, o zgarietura de pisica sau o muscatura chiar prietenoasa a unui cine. Ori o simpla zgarietura intr-o aschie pe care copilul nu o simte.
In aceste situatii, in decurs de 48 de ore, se impune vaccinarea. Cele mai periculoase sunt plagile intepate:

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru aditimus):

N-am auzit pana acum ca sa faci tetanos de la o muscatura de pisica.

| Mirel4412 a răspuns:

Turbarea se transmite prin saliva animalului si cred nu sunt sigur prin sange. Nu e sarpe sa aiba venin in gheare. Si eu am fost zgariat de multe pisici, pur si simplu nu se intampla nimic, poate doar sa se infecteze de la alte bacterii nu din pisica.

| Sophia1989 explică (pentru Mirel4412):

Ma si muscat dar nu a curs sânge...

| Floridori a răspuns (pentru Sophia1989):

In cazul unei muscaturi, da, se poate transmite virusul rabic, deci este recomandat sa mergi la urgente si sa ti se faca un vaccin antirabic.
In cazul unei zgarieturi, ar putea fi vorba de tetanos(bacteria Clostridium tetani), ceea ce inseamna ca din nou ar fi bine sa te prezinti la spital pentru un antitenanos in cazul in care vaccinul, care este in schema obligatorie de vaccinare pentru copii nu ti s-a administrat in ultimii 10 ani(imunizarea este posibila doar pe perioada limitata de 10 ani si din acest motiv, rapelul este efectuat din 10 in 10 ani).
Multa sanatate!

| Sophia1989 explică (pentru Floridori):

Pot pati ceva dacă zgârietura se vindeca? Am spalat si pus spirt pe zgârietura

| floresdemayo a răspuns (pentru Sophia1989):

Nu pățești nimic. Spală rana cu săpun, clătește cu apă și aplică betadină. Să știi că betadina e antiseptic cu spectru larg și acționează împotriva bacteriilor.
Pisicile sunt mai "sălbatice" de fel, dar nu inseamnă că sunt turbate Sunt răzgâiate.

| Floridori a răspuns (pentru Sophia1989):

Daca este vorba de o zgarietura superficiala care a fost igienizata si dezinfectata corect, este mai putin probabil ca bacteria sa se prolifereze.De obicei, tetanosul se activeaza in cazul plagilor intepate sau a celor adanci din cauza lipsei de oxigen.
Si repet, daca ai facut vaccinul antitetanos in ultimii 10 ani, nu trebuie sa iti faci griji ci doar sa mentii igiena acelei zone.
Multa sanatate!

| NuDauNiciunNume a răspuns:

Ma zgarie pisicile in fiecare zi si nu am patit nimic. Nu cred ca trebuie sa iti faci griji, decat daca ai vazut-o tu ca era ea turbata, insa ti-ai fi dat seama imediat