| Kiki20098 a întrebat:

DACA am gastrita pot sa mananc dulciuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimaaaa10 a răspuns:

Buna.
Da,da poti.Dar intr-o cantitate mai mica,eu iti recomand fructele si salate (din laptuca, spanac, rosii, castraveti)
incearca sa mananci regulat, bea apa si nu bea cola si pepsi.
Am avut si eu si mi-a trecut cu pastile si cu putina ambitie
Te pup
Papa

Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

La gastrita ideea este sa-ti imparti mesele in 4-5 pe zi, nu mese care sa-ti incarce stomacul. Evita gusturile puternice de acru, picant sau dulce. Deci cauta sa-ti iei ceva cu un continut mai scazut de zahar, de exemplu suc de fructe(nu citrice), deserturi pe baza de frisca, compoturi, budinci sau desert pe baza de branza de vaci. Evita aluaturile, dulceata, bomboanele.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mie, doctorita care mi-a descoperit gastrita hiperacida (cred ca ai si tu la fel pntru ca la cea hipoacida sunt alte reguli), mi-a spus asa: 'manaca tot ce vrei. Ce vezi ca iti face rau nu mai manca. Tratamentul cu inhibatoare productie acid gastric si cu antiacide, face foarte bine. http://www.sfatulmedicului.ro/......i-gastrice

| gabicoo a răspuns:

Da dar sa nu aiba condimente gen scortisoara sau sa fie bomboane umplute cu lichoir ori brandy

| LuizaMA a răspuns:

Da, dar sa nu exagerezi, poti sa mănânci deoarece nu conțin "iuțeală"