| celmaitarenume a întrebat:

Daca am ochelari de vedere (dioptrii de -1 la stangul si 0.75 la dreptul) si nu ii port 3-4 ore pe zi se poate agrava situatia? Sau nu are nimic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, dioptriile iti pot creste din cauza ca nu porti ochelarii care ii ai acum, sa-ti ajute ochii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Numărul dioptriilor de obicei crește în timp.
Ai niște dioptrii de nivel redus. Nu simți poate diferența când nu porți ochelarii, dar fără ei, ochii obosesc mai repede și ni îți dai seama. Astffel ochii vor suferi în timp. Așa că. să îi porți măcar atunci când citești.

| aXy99 a răspuns:

Nu e mult 3-4 ore. Oricum o sa se agraveze si va stagna agravarea odata ce faci 18-19 ani.

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Adevarul este ca in general situatia se agraveaza si cand ii porti permanent, asa ca daca nu ii porti 3-4 ore nu face o diferenta enorma, desi este un interval cam lung.