| Ioana184 a întrebat:

Daca am uneori atacuri de panica înseamnă că sufăr de anxietate? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| anotherwoman a răspuns:

Ai niste frici interioare, provocate de gânduri. Trebuie sa le depășești. O poti face cu un psiholog sau singura. Lucreaza cu tine. Aseaza-te la masa cu hartie si pix, închide netul si gandeste-te bine. Ce iti provoacă aceste ganduri, care sunt fricile, ce solutii poti găsi in a le rezolvă.
Eu inainte aveam un truc, acum rar in folosesc pentru ca am depasit perioada aceea si am lucrat si sapat mult in mine. Mereu cand am un gand ce nu-mi da pace imi pun 3 intrebari la care raspund pe rand, câteodată cu voce tare daca-s singura.
1. Este 100% adevarat acest gand?
2. Cum ma face sa ma simt acest gand?
3. Cum as fi fara acest gand?
E un exercițiu care iti permite sa vezi ca totul e doar in imaginația ta.

6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cum se manifestă?

| Ioana184 explică (pentru supadeceapa):

Pai îmi bate inima foarte tare, respir greu, tremur, uneori simt și că am un nod in gat care nu mă lăsa să respir

| anotherwoman a răspuns (pentru Ioana184):

Ai niste frici interioare, provocate de gânduri. Trebuie sa le depășești. O poti face cu un psiholog sau singura. Lucreaza cu tine. Aseaza-te la masa cu hartie si pix, închide netul si gandeste-te bine. Ce iti provoacă aceste ganduri, care sunt fricile, ce solutii poti găsi in a le rezolvă.
Eu inainte aveam un truc, acum rar in folosesc pentru ca am depasit perioada aceea si am lucrat si sapat mult in mine. Mereu cand am un gand ce nu-mi da pace imi pun 3 intrebari la care raspund pe rand, câteodată cu voce tare daca-s singura.
1. Este 100% adevarat acest gand?
2. Cum ma face sa ma simt acest gand?
3. Cum as fi fara acest gand?
E un exercițiu care iti permite sa vezi ca totul e doar in imaginația ta.

| Apokales a răspuns:

Nu, ar putea sa insemne ca ai probleme cu inima sau ca bei prea multa cafea, cofeina de asemenea poate da atacuri de panica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai anxietate da si eu am dar fără atacuri de panica dar la mine uneori anxietatea e mai horror ca atacul de panica asa cum o zis cel ce i ai acordat fundă gândurile îți provoacă frici nejustificate trebuie sa îți autoeduci mintea.

| Dana1999 a răspuns:

Da. Atacurile de panica trec cele de cord(inima) nu trec, faci infarct.
Cu alte cuvinte, atacurile de panica nu te lasa cu sechele fizice.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Daca aveai probleme cu anxietatea iti dadeai seama, nu doar datorita atacurilor de panica.