| georgepopescu a întrebat:

Daca am zona zoster pot iesi pe afara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Poti, dar nu e indicat sa o faci. Zona zoster e o boala contagioasa, provocata de acelasi virus care da varsatul de vant. Copiii sau tinerii pot lua de la tine varsat de vant. Daca ii faci asta unei gravide, poti fi responsabil pentru nasterea unui copil malformat. Abtine-te si stai in casa. Daca lucrezi, medicul de familie iti poate elibera concediu medical.

1 răspuns:
| doctoressa a răspuns:

Poti iesi afara, dar incearca sa eviti contactul cu alte persoane pentru ca zona zoster e contagioasa. http://www.i-medic.ro/boli/zona-zoster