|

Daca ascult muzica la casti tare imi slabeste auzul? Adica ascult dat la maxim, fara o linioara sau doua, deci destul de tare.Mereu dupa ce imi las castiile jos imi sunt infundate urechile, dar dupa accea trec.

17 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| a răspuns:

Da!

Riști pierdere ireversibila de auz. Nu surzesti, ci ti se va părea ca lumea vorbește neclar. Nu vei distinge unele consoane. Nu vei auzi zgomote cristaline, pasari etc.
mod normal asta se întâmplă după 50-60 de ani.
Dacă ai ghinion te alegi si cu tinitus, o tiuiala continuă în ureche.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru ALGator):

Deci care este prospectul? laughing

| a răspuns (pentru Lynxx):

Ce prospect?

Prognoza e de 40-80% risc să ți se întâmple în 2 la 5 ani.

| a răspuns (pentru ALGator):

Merită riscul dacă nu-l mai aud pe Cristi din Banat.

| explică (pentru tϑτ):

Ma cheama Cristi and I find this offensive

Ești din Banat?

| explică (pentru tϑτ):

Da!

| a răspuns:

Nu mai asculta muzică la maxim în căști așa de des! Poți să asculți, dacă chiar îți place, dar fă-o mai rar, pentru că auzul este un simț foarte important, și nu cred că vrei să îl periclitezi! Și eu ascult muzica la maxim, dar nu des, pentru că apare avertisment pe telefon că îți poate slăbi auzul. Ai grijă de urechile tale! happy

| a răspuns:

Depinde de casti, depinde de telefon, dar daca zici ca ai urechile infundate dupa ce le dai jos dai si tu putin mai incet.Eu cand ascult muzica in casti si maresc volumul la maxim, imi apare un advertisment, dar chiar daca is la maxim totusi nu se aude asa de tare

| a răspuns:

Eu la fel fac de ani de zile, si n-am surzit.Da, se spune ca nu e indicat, dar cand iti place ceva mult...nu mai asculti de indicati

| explică (pentru Deserth):

Adevarat graiesti.

| a răspuns (pentru Deserth):

Asa e rolling on the floor

| explică (pentru FuckFaceUnstoppable):

Care e cantaretul tau preferat? Al meu MJ rolling on the floor

Ascult si MJ dar rar,ascult mai mult post-hardcore, screamo, pop-punk, punkrock, emocore, alternativ.Niste trupe preferate ar fi:At the drive in, Nirvana, RHCP, FFAF si the used si lista poate continua.MJ ascultam mai mult cand era Pe MTV cate o ora

| explică (pentru FuckFaceUnstoppable):

A man with taste happy

| a răspuns:

Da, dacă asculti atât de tare, iti slăbește auzul. Este foarte periculos.