| Mosotti a întrebat:

Daca ati avea diabet ce ati prefera?
Sa tineti o viata regimul ala dur fara dulciuri deloc si cu portia mancate painea (de ex o masa ai voie maxim 40 g deci o felie mica si jumate), pastele, mamaliga, orezul, cartofi (ai voie 150 g de cartofi) sau sa bagati insulina si sa mancati ce vreti?
Ca nici un trat medicamentos nu face fata daca mananci orice.

Conditie, nu sarim de kcal permise zilnic, deci nu se risca ingrasare si in caz cu trat si regim si in caz de insulina si regim sau fara regim. Greutatea ramane optima, cazul asta il luam.

Datele problemei stau asa:

Varianta doua este foarte grea, calcul nr de carbohidrati, ajustata doza de insulina f atent, masurat din ora in ora glicemia pana se termina carbo de metabolizat.
De ex daca ai masa de 250 de carbo, te masori de 5-6 ori si eventual bagi insulina in transe, la inceput 2-3-4-5 unitati, apoi la 2 ore dupa ce masori daca incepe sa urce, bagi alte 2-3-4 unitati.
Se metabolizeaza cam 45-50 g carbo/ora in general.

Deci nu e ca la aia care baga dar tin regim, ca acolo e mai simplu, aia au doza fixa si dieta fixa cu maxim 50-60 carbo, in nici un caz 150-200-300-400 chiar cand mananci dulciuri sau altele cu amidon.

Daca nu e extrem de multa atentie si preocupare se risca asa:

1 - Coma hipoglicemica si deces
2 - Coma hipo si apoi trezit dar ramas cu probleme permanent.

Insa in schimb daca esti f atent, nu se intampla asta, iar daca si asa se intampla, iti asumi, nefiind asa grava nu patesti nimic dar iti e cam rau 1-2-3 ore de nu te vezi.
Avantaje, protejezi si pancreasul ca-i mai iei din sarcini si asa poate boala sa stea pe loc luata din timp, nu invers, sa-ti dea cand esti f grav abia.
Contrar ce e cu medicatie, ca aia din contra, trage pe el.

Eu am ales varianta doi. Mi se pare crima sa tin regimul ala, doamne fereste. Nu doar ca-mi plac dulciurile, dar si mancare, nu ma satur cu 40 g de paine sau 150 g cartofi, ce dracu 150 g cartofi e un cartof.
Si sa mananci o oala de mancare goala sau carne gramada ca sa te saturi, nu e o solutie zic eu.

Majoritatea intrebati de mine in real, prefera regim cu sau fara tratament (daca valorile merg bine fara trat).
Si fug de insulina chiar si in ultima faza a bolii unii, cand nu se mai poate fara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
61 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Tocmai ce am citit despre nilhism, nu știu dacă as continua sa lupt cu existenta mea diabetica sau mas sinucide prin a consuma dulciuri sau de frica as alege un regim ketogenic pe viata, nu știu Mann

| Violleta2022 a răspuns:

Diabetul de tip 2 (zaharat ) este complet reversibil, trebuind doar sa slabesti la limita normala si sa mananci "cu bun simt" toate viata, fara prea multe dulciuri sau carbohidrati, ca sa nu reactivezi diabetul.

Eu va asigur ca este complet reversibil, fiindca eu am scapat de diabet, cu sfaturile diabetologilor, mancand cu atentie tot ce doresc, dar cu extrem de putin zahar si carbohidrati.
M-am bucurat de sarbatorile astea si de o bucata de tort si de o placinta si chiar de sarmale cu mamaliga, carnati si alte salate de beuf, fara probleme.

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

Eu am 64 kg la 1, 7 m, deci deja is slab si eram, nu mai am ce slabi.
Diabetu nu se vindeca, toti medici zic la fel si au experienta ani, unii zeci de ani, cel mult il tii pe loc cu dieta si tratament.
Iar daca bagi insulina poti sa tii boala pe loc (dar nu e sigur totusi) mancand orice, ca-l ajuti, nu tragi pe el sa-l obosesti.

Mie imi plac dulciurile, dar ma limitez ca sa nu ma ingras, la calorii am grija mare, dar nu tin regim de diabet.
Mananc si paine cat poftesc, nu 40 g alea, ce naiba.
Ia sa-ti fac testul de glicemie provocata, sa te vad, ai scapat de diabet?!

Sau nu ai avut diabet.
Ia glicemia pe nemancate cu un aparat acasa, baga 75 g glucoza in 300 ml apa, amesteca bine, bea.
ia glicemia la 1 si 2 ore dupa.

Trebuie sa ai asa:
Pe nemancate (bazal) sub 100.
La 1 ora cam sub 155, la Regina Maria sub 170
La 2 ore sub 140.
Daca ai asa, nu ai, sau nu mai ai diabet, asta daca ai avut.
Pai nu asa..., hai sa vedem realitatea.
Ca testul asta zice adevarul, pe asta se diagnosticheaza, daca aia de dim este intre 100 si 126.

Nu inseamna ca daca iese bine cu putini carbo nu ai DZ sau preDZ.
Cine n-are iese f bine la test.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am tot 64kg dar la 1.74m si medicii din Sydney mi-au spus ca am scapat de diabet, fiindca l-am reversat complet.

| Mosotti explică (pentru Violleta2022):

Da, ai dreptate, sunt oameni care dupa slabire isi revin pentru ca rezistenta la insulina dispare, si doar aia a cauzat diabetul la ei, desi exista si o insuficienta pancreatica insa nu de ajuns incat sa nu fie bine cand esti slaba, se vede doar cand e nevoie de prea multa insulina ca la rezistenta.
Se explica ca l-ai reversat, medicii tai au dreptate.
Bravo! Daca ai facut miscare, dieta si ai greutate buna.

La oamenii complet okey, si cu rezistenta nu au diabet.
Insa tu daca te mentii asa, ai sanse sa nu mai apara niciodata diabetul.
Este posibil ca secretia de insulina sa scada in timp si sa apara macar un prediabet si asa, dar sansele is mici.

La mine e mai grav, nu se reverseaza orice s-a facut, slab deci nu aveam rezistenta, o ora de bicla acasa intens, si tot aia e.
Ptr ca la mine e insuficienta insulinica mai mare ca la tine.
Aia e. Medicu a zis ca voi trai asa cat oi fi.
Adevarat ca doar 20 % din cazuri cu DZ 2 sunt slabi, dar na, e mai rau la astia, pentru ca la aia grasi daca slabesc au sanse sa-l reverseze complet.

Eu visator am zis "dar...nu imi spuneti sa slebesc?", in speranta ca la tine ca-l reversez, dar. "pai ce sa va zic, sunteti deja slab".
Adica ma gandeam ca si daca-s slab, daca is si mai slab ar fi okey.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Îți monitorizezi gilcemia zilnic acasă?

| Mosotti explică (pentru sadrian46):

Normal ca monitorizez acasa, asa cum a zis medicul.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Exista acum aparat la brat care singur face totul dar totuși nu e ca dacă ești sănătos, dar prin regim ketokenic și 16/8 ai putea avea o glicemie normala

| Mosotti explică (pentru RAY):

Pai daca consumi dulciuri nu prea mori mai ales daca nu ai diabet f avansat, nu faci decat sa faci complicatii si sa te chinui, ca vei avea valori nu corecte ca sa fie bine dar nici asa mari sa faci coma hiperglicemica si sa mori.

Asa facuse bunica, a vazut ca are diabet si a zis ca mananca asa dulceata de a naibi, dar am avetizat-o ca nu moare, si s-a potolit.
Insa manca asa mai departe normal si avea valori mari.

Pai nu stii ce ai face, depinde cum ai gandi in momentul ala.

Ala de face totul cum zici tu este pompa de insulina rapida (doar pentru mese), ala e bun doar cand ai diabet f grav, iar daca ai dieta keto si nu ai diabet grav, nu mai ai nevoie de insulina.

De ex la stadiu diabetului la mine, eu daca as tine regim, am valori f bune si fara tratament macar.
Greutatea e buna, deci asta e rezolvata si era deja la diagnostic prin ianuarie februarie.
Ca prima data li se zice la pacienti sa slabeasca, la mine ce draci sa zica?
Si 80 % sunt supraponderali.

Dar nu pot frate, cand ma ia pofta de ceva, aia e, si la paine pai mananc sa ma satur nu asa...ca la Auschwitz.

| RAY a răspuns (pentru Mosotti):

Dar dieta ketogenica +16/8 ajuta la reglarea glicemiei și slăbit, e dovedit științific

| Mosotti explică (pentru RAY):

Ai dreptate, dar eu nu pot face dieta keto, si oricum ar fi dezechilibrata, ca o dieta corecta era 50 % carbo, 20 % grasimi bune si 30 % proteine.

La mine fara paine nu ma satur.

| Mosotti explică:

Stiu ce e interzis pentru diabet ca ma pasioneaza domeniu de cam 14 ani cand nu aveam diabet, dar eu mananc orice, bag insulina si e f bine asa.
Doar ca nu sar de kcal permise ca sa nu ma ingras.
De ex aseara am mancat o roata de aia de cheesecake din aia de 1279 g, i-am dat in cap cu insulina si am avut valori exemplare.
Sau cu cateva sile in urma salam de biscuiti.

Dar oricum apreciez intentia ca mi-ai informatii benefice, chiar daca eu stiam.
Ca multi diabetici chiar habar n-au ce si cum, medicii nu sunt asa preocupati sa ii informeze ca lumea, si iese rau. Ca tu de aia mi-ai dat informatiile.

De ex in Germania tatalui meu vitreg nu i s-a zis sa manance amdinoase pe gramaj, doar la dulciuri au zis, si manca omu amidonoase pana a facut infarct de la diabet.

| Mosotti explică:

Apreciez intentia ta de a-mi da stafuturi bune chiar daca stiam toate astea dat fiind ca ma pasioneaza domeniul de cam 14 ani, dar eu nu pot tine regim din pacate, personalitatea mea nu permite, am si ceva tulburari alimentare pe care medicii nu le-au putut rezolva, pai daca as tine regimul ala, as ajunge la balamuc repede.

Asa ca medicul meu a aplicat regula si anume "insulina se foloseste in unele cazuri si la pacientii indisciplinati", mi-a dat insulina ca sa pot manca orice, dar in limita kcal permise ca sa nu ma ingras.
F putini medici fac asta, dar fac. Majoritatea dau insulina in ultima faza a diabetului si ii pune sa tina si regim ca sa se simplifice f mult treaba.
Nu dau de la inceput ca sa protejeze pancreasul in primul rand, luandu-i din sarcina.

Si am valori excelente mancand orice, ca un sanatos.
Bine, mi-a facut instructajul, m-a pus in tema, tot, nu asa aiurea, ca sa fie bine sa nu se intample nimic.
Si mi-a dat si Metformin doua pe zi de 1000 mg, ca insulina nu face ce face metforminul, si invers.

| Catrice a răspuns:

Tu confunzi niște chestii grav. Ai google, documentează-te.

| cristimihailov a răspuns:

Nu sunt sigur, dar eu m-as uita la niste personaje care zic ca ar trata diabetul prin dieta.

Chiar as vizita unul...

| Mosotti explică (pentru cristimihailov):

Pai prin dieta clar se mentine diabetul okey cat de cat si trat daca e cazul, asta zice medicu nici nu mai e nevoie sa te uiti la nu stiu cine, dar sigur, orice informatie e utila si pentru dieta, ti-o mai diversifici.
Dar foarte bine, daca tu asa ai prefera, e mult mai simplu asa, insa pretul este adios rasfat alimentar.
Acuma depinde ce e mai important pentru fiecare, o dieta normala ca orice om (dar nu sa ne ingrasam) si metoda grea de a trata diabetul.
Sau simplu de tot cu dieta sau eventual ceva pastile de baut.

De fapt e interesant care e ponderea, adica mancarea este ceva important pentru lume sau nu prea.
Si care-s majoritari.

| cristimihailov a răspuns (pentru Mosotti):

Eu ma gandeam mai mult la rezolvare. Un utilizator a comentat deja cam ceea ce aveam si eu de spus.

Acum depinde si cum privesti problema. Gustul se antreneaza si cu putina vointa la inceput, nu vei mai simtii dorinte de a manca compulsiv.

Se spune ca de multe ori poate fi stresul sau vreo povara sufleteasca sau pur si simplu calitatea mancarii consumate.

Dar oricum ar fi, consideri ca este mai bine sa te bucuri de diabet si cu toate mizeriile cu care vine(rani, insulina, probleme de vedere, etc) si sa simti gustul de chifla cu mic in gura sau iti antrenezi un pic papilele guatative sa se bucure si de salata?

Chiar si asa, ma gandesc ca daca ai avea o partenera, aceasta nu ar fi bucuroasa de alegerea directiei gurmande, avand in vedere ca diabetul scade mult calitatea vietii intime.

Ce zic este ca sunt mai multe aspecte ale vietii care se iau in considerare, si nu doar cel pe care il mentionezi in intrebare...

| Mosotti explică (pentru cristimihailov):

Si uite asa constat ca nimeni n-ar prefera sa se apropie de dieta unui om sanatos daca ar avea DZ, adica sa manance din toate moderat, sa nu aiba nimic cu portia, ar prefera sa se desprinda de chestia asta.
Dar nu e problema, asa gandesc ei. Inseamna ca mancarea nu e asa importanta pentru ei, iar asta este bine.

Nu mananc compulsiv, mananc de toate ca orice om.
Nu e de la chestii psihologice daca mananci ca orice om.
Nu prea vad de ce as avea vointa sa ma frustrez.

Nu vad ce mizerii vin, daca glicemiile is f bune nu vine nimic rau.
Ca sa vina rau trebuie sa ai glicemii mari si hemoglobina glicata mare, eu o am 5 adica sub 5, 7 care e la sanatosi.
La diabetici trebuie sa fie sub 7, dar eu si medicul vrem valori de om sanatos ca sa fim mai siguri.
Am grija de asta, si am grija sa nu ma ingras.

Mananc si salate des, am pofta si de ele, mananc si mancare de legume, supe fara paste in ele, carne slaba fripta la gratar, deci nu am lipsa de astea.

Calitatea vieti intime scade daca ai glicemii mari, altfel nu.
Ai dreptate ca scade daca diabetul afecteaza corpul si nu e bine controlat.
Inconstient eram daca mancam orice si aveam glicemii mari, cum fac f multi dupa cum zicea medicul.
La aia va veni mizeria!

Pai eu am vb strict de latura mancare, nu de alte aspecte ale vietii, ca acolo ai dreptate, se iau in considerare pentru altele.

Răspuns utilizator avertizat
| iulia0514 a răspuns:

Diabet = regim toată viața chiar dacă iei insulina tot nu poți mânca în neștire pentru că te distrugi și îți bați joc de corpul tău în toate trebuie să existe o măsură!

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

De ce n-as manca ce vreau cu insulina daca tin valorile f bune? medicu e f multumit, dar sa NU sar de kcal permise ca sa ma ingras, aia da, e pericol.
Si daca nu te ingrasi, automat inseamna ca nu mananci in nestire.
Dar cand am pofta bag, asta e.
Conteaza media calorica, daca azi am 4500, de maine am deficit a ajung la medie 2300, deci am masura.

Tu nu realizezi ce crima e regimul! Pai mai bine ma duc dracu decat sa tin ala.
Am luat de la Lidl cozonac din ala nemtesc Stollen se numeste, aoleu dar bun e, unu are 1 Kg.
Si prin noiembrie aveam pofta de chestia asta, am mancat 700 g ca popa, dupa aia am simtit ca m-am potolit.
Are 400 kcal/100 g si 48, 4 g carbo.
Am avut 4600 kcal in ziua aia ca peste zi mancasem si mancare, dar le-am rezolvat apoi
Si 340 g carbo in loc de 50-60 cat e permis da nu dulciuri.

Am bagat insulina in valuri si a fost brici, valori excelente.
Nu se intampla nimic daca ai glicemii bune si nu sari de kcal permise.
Daca te ingrasi da, te distrugi.

Sigur ca mananc si sanatos, nu mananc dulciuri zilnic, de ex de 6 zile n-am mancat.
Dar mananc pe saturate paine mai ales, ce sa fac cu 40 g alea? Mananc si 200 g sau mai mult.
Ii dau in cap insulina si rezolvam problema repede.
Dar acolo am mai putini carbo, de ex un 75-80 maxim

Eu vreau viata nu rahat de viata.

Exista o dulciofobie si zaharofobie in ziua de azi si la cei sanatosi.
In copilaria mea, a mamei a buncii, se manca de toate si nu mai crapa nimeni.
Salam de biscuiti, clatite cu dulceata, eugenii, vata de zahar mai ales, ce mai mancau copiii prin parcuri.
Gogosi cu dulceata (astea is fatale, grasime prajita, faina alba cu indice glicemic mare, zahar).

Asa ca...fitzele astea cu aia si aia e moda acum.
Nu se ingrasau ca faceau miscare si era f okey.
Si la gradinita primeam desert o prajitura.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Noi am mai avut pare-mi-se această discuție dar oricum dacă medicul tău e mulțumit eu nu am ce comenta pentru ca nu sunt medic! Într-adevăr pe vremuri copiii find mâncam multe dulciuri de fapt mâncam și zahăr gol sau pâine înmuiată în apa cu zahăr pe deasupra dar tot noi tragem ponoasele acum pentru ca mulți din generația mea ori au diabet ori sunt supraponderali! Eu am zis-o și o repet fiecare om e diferit și fiecare avem nevoi diferite tu de exemplu ai diabet eu am luni la rând când am glicemia extrem de mica și tot asa!

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Bunica mea a trait 85 ani si altii la fel, n-a fost nici obeza si nici diabetica, cand venea de la munca mancar zilnic 2 gogosi cu zahar pe ele.
Nu a tras nici o ponoasa.
Trageau aia care mancau peste kcal arse si nu faceau miscare.
Diabetu e 90 % genetic, mostenit mai ales ala 2, ala 1 nu prea e mostenit.

Daca ai mancat zahar atunci, nu inseamna ca devi obez si diabetic acum.
Mama a mancat ordonat si fara zahar si a facut DZ pe la 58 ani, si DZ mai grav ca mine care uneori de la boala mea in 2010 mancam si 5 cozonaci de 450 g odata, ca aveam probleme mari atunci, o pofta de om nebun.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Bunica mea a trăit 94 de ani și își punea în cafea 6 lingurițe de zahăr și tot a 2 a zi făcea gogoși sau minciunele pe care le tavalea prin zahăr și asa mânca! Eu nu aș putea face asa ceva nici moarta pentru ca pur și simplu nu pot ingera atâtea calorii dar ei erau diferiți de noi și mult mai sănătoși!

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Pai vezi? Nu zaharu e problema ci moderatia, dar eu il inlocuiesc cu stevia, nu sustin consumul de zahar!
Ptr ca daca poti sa-l inlocuiesti cu ceva noncaloric, de ce nu? Si nonglicemic.
Chiar sunt revoltat ca astia mai folosesc zahar in dulciuri,

sase lingurite de zahar au 200 kcal, pai de ce sa le luam? Plus ca urca si glicemia si chiar daca nu o urca sus la un sanatos, oricum nu e bine pentru ca poate apare hipoglicemia care da foame uneori.
Stimuleaza insulina.
Stevia nu face nimic din astea.

Bine ca macar au sucuri fara zahar, macar atat, si fara calorii.
Si chiar si la dulciurile cu indulcitori nonglicemici, sunt calorici ca si zaharul, fructoza, xilitol, manitol, sorbitol.
Sunt niste idioti.

Doar marii bogatani au dulciuri ca lumea, ai dracu mereu astia cu bani au tot ce e mai bun.

De ex ursuletii Haribo da?
Gelatina, colorant, arome si stevia, iti iese poate la 15 Kcal/100 g, nu la 350 cum e cu 77 % zahar! E enorm.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu folosesc foarte mulți în înlocuitorii de exemplu când nu pot folosi ștevie folosesc zahăr de cocos dar e folosesc scump și sincer dacă fac un tort pentru cineva pot să-l fac doar cadou pentru ca nimeni nu o sa vrea sa dea 300 de lei pe un kg de tort chiar dacă sunt folosite doar produse bio oricât de mulți banii ar avea și în plus la noi în România se găsește foarte greu un produs de calitate superioara! Da ai dreptate trebuie sa ai banii pentru a-ți cumpăra dulciuri de calitate și oricum în magazine nu prea se găsesc!

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Pai cand nu poti folosi Stevie? Eu folosesc la tot ce e dulce care fac in casa.
Zaharu de cocos are 375 Kcal pe 100 g, deci o frectiune.
Zaharu are 410.

Are Fructoza mai multa care afecteaza ficatul pentru ca doar el metabolizeaza fructoza si riscam ficat gras.
Deci...mai bine stevia in tot.

https://www.sfatulmedicului.ro/......ului_17906

Da lumea gramada de bani si pe naiba
Deci e nonsens sa dea cineva bani pe asa ceva.
Urca si glicemia doar ca are indice glicemic de 42 in loc de 70 ca zaharul obisnuit.

Friptura fripta cu salata e cea mai buna ca urca glicemia cel mai putin.
Opusu e paine alba cu dulceata, mama, rupe, sau clatite cu dulceata, ca astea nu au grasime ca alte dulciuri si intra zaharu f rapid in sange.

Si la omu sanatos chiar daca nu urca prea mult, insulina e stimulata f mult si pot apare hipo la 1-2-3 ore de la masa si sa ai foame, deci sa mananci mai mult orice, dar nu la toti e asa.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Când nu folosesc ștevie folosesc miere, curmale, sirop de agave, sirop de arțar sau alte fructe dulci aici ma refer strict la deserturi ca alea le fac aproape zilnic!

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Pai mierea, sirop de agave, de artari si altele si ca si zaharul de fapt ca si kcal si glicemie (unele doar au indicele glicemic mai mic.
Dar aia e, dar de ce nu folosesti mereu stevie?
Mda, tu ai impresia ca siropu de alea e mai curat, corect, dar efectele is aceleasi.

Eee, si ce deserturi faci zilnic?

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Pentru ca cu ștevie nu pot obține un aluat la fel de aerat și voluminos ca atunci când folosesc zahăr și de aceea apelez la zahărul de cocos! Folosesc alți îndulcitori pentru ca uneori am nevoie de alt gust, culoare, textură! Azi am făcut brioșe cu fructe confiate! Dar de obicei fac cam orice desert îmi face cu ochiul mai mult torturi ce e drept!

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Mda, esti amatoare de dulciuri ca si mine, dar mananci putin, ca de aia nu te ingrasi.
Dar de ce folosesti ala de cocos si nu zahar normal?! Ca pana la urma..pretul ala urias nu stiu daca se justifica.
Sau sa folosti fructoza care e mai scumpa ca zaharul, de ex un 23 lei kg, dar nu 300! Sau Sorbitol, Xilitol.

Dar sigur, daca se da alta textura la dulciuri, e ok sa folosesti alea.
Mie mi-a zis cineva ca de ex zaharul la cozonac trage coca in jos de la greutatea lui, si creste mai bine cu indulcitori in cantitate infima cu putere mare de indulcire.

Mmm ce imi place tort cu blat insiropat ca lumea, mor dupa el.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

La mine e pasiune și asa ma relaxez și drept să-ți spun când vad rezultatul final nu-mi vine sa ma ating de ele uneori par pur și simplu perfecte! Îmi plac dulciurile dar nu prea mănânc ma simt mai bine când le împart altorahappy

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Pai de ce nu mananci? Adica mananca altii si tu te uiti., dar daca nu iti plac, e okey.
Daca eram in zona ta, te rugam (contra cost) sa-mi faci doi cozonaci, vreau unu bun de tot cu nuca mai multa, deci cam un strat de 1 cm de coca, unu de nuca, ceva de genu.
Nimeni n-a fost in stare sa-mi faca asa ceva in afara de cineva prin 1987 cand eram clasa 4-a, deci se poate! A si crescut, etc.

Astia pun putina umplutura si nu imi place asa.
Nu stiu daca te pricepi la cozonaci.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu mănânc pentru ca nu-mi mai este pofta de ele când faci aproape zilnic prăjituri deja nu-ți mai trebuie după o vreme! Cozonac fac și eu dar oricât încerc nu-mi iese la fel de bun ca a bunicii! La noi se face un fel de cozonac Bagli se numește în ala e cam 80 % umplutura și 20 % aluat

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Pai mai bine ca nu iti este pofta si nu mananci, ca bine nu fac.
Daca nu iti iese cozonacu bun, aia e, mda, are si la Mega Bagli cu umplutura multa, dar nu stiu de ce ca parca nu-mi place ca, cozonacul.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai ala din magazin nu e bun de nimic parca mănânci iasca

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Da, dar e cozonac bun ala Boromir cu ciocolata si rom la Mega Image, ala e bun, musc asa din el si e super tare.
Nu stiu daca voi aveti asa ceva pe acolo.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Cu siguranță se găsește prin magazine sincer habar nu am dacă nu cumpăr happy pentru mine cozonacul e ala care îl face stra-matusa mea în cuptorul de pâine cu multa umplutura și rumen de-ți ploua în gura numai când îl vezihappy

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Mmm, aoleu, as veni la stramatusa ta sa-mi faca si mie doi.
Eu mananc si unu odata daca are cam 800 g.
Si asa aveam 61 kg, acu am 64, m-am mai ingrasat, chiar daca la 1, 7 m is inca bine.

| iulia0514 a răspuns (pentru Mosotti):

Din păcate de crăciun nu a putut sa facă pentru ca are 95 de ani și ii e greu saraca din păcate dacă nu o sa o mai avem pe ea nu prea o sa mai aibă cine face cozonaci la fel de buni!

| Mosotti explică (pentru iulia0514):

Am inteles, lasa ca o mai fi cineva care sa faca zic eu.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

Deci tu ai diabet, maicata a avut si ea, deci e genetic 100%, eu nu merg pe chestii car mai fi si negenetic, ala negetic este ca nu stie omu ce boli au avut stramosii lui.
Iauzi Viloeta fata mare sia reparat organu laughing tot ce se poate, probabil al ei a lucrat defectuos din cine stie ce motive, apoi si-a revenit miraculos, se mai intampla si miracole de astea, dar oricum nu o crede nimeni, nici eu desigur laughing

Daca maninci ce vrei nu patesti nimic, asa cum spui tu ca ai mincat ce ai vrut si acu platesti.
Asatea is povesti nemuritoare. Eu personal am mincat cum spui tu ce am vrut, zahar, nu cred ca mincat careva mai mult ca mine laughing nu am nici pe dracu laughing deci tine de ce organe ai mostenit, cit de bune sau slabe sunt, asa ca dupa un anumit timp de functionare, o piesa slaba se defecteaza, incepe sa lucreze defectuos etc, apoi omu da vina pe mincare, pe povesti, ca asa e omu trebuie sa gaseasca el o vina cuiva.

Vina este a aluia de la care ai mostenit, de la ala care n-a avut grija de organismul lui, ala care baga in el de sa facea cit china laughing apoi organismul suferea,, lucra din greu, isi uza piesele, piese care mai apoi mergeau la urmatoarea generatie laughing

| Mosotti explică (pentru relian):

Violeta zice ca daca esti slab nu ai cum face diabet de tip 2, e corect ca 80 % din pacienti sunt supraponderali, si rezistenta la insulina e cauza principala a glicemiilor mari la DZ 2, aceasta rezistenta nu apare la slabi. Dar nu in toate cazurile.
Mai putini pacienti au insuficienta insulinica, si apare, nu are nici o treaba ca esti slab.

Nu stiu ce o fi trecut la ea, dar ca sa fie sigura ca a trecut, sa facem testul de glicemie provocata sa vedem, ca ala zice adevarul.
Ca asa daca avea un prediabet si acum face miscare (cand altul nu are nevoie sa o faca neaparat) si tine dieta, normal ca si-a "revenit", nuuuu asa, sa vedem daca si-a revenit pe bune.

75 g glucoza dizolvata in 300 ml apa, se ia glicemia inainte, trebuie sa fie sub 100, se mai ia la o ora si trebuie sa fie sub 170 (asa scrie la Regina Maria pe site), si la 2 ore dupa glucoza trebuie sa fie sub 140. Daca una din ele nu e ok, nu si-a revenit cu adevarat, adica are cel putin prediabet.
Un om care si-a revenit mananca si dulciuri si e foarte bine. Bine, sa aiba greutatea normala totusi.

Iar un om care nu are gene de diabet, si daca e gras, nu are! Dar hai sa luam testul cu greutatea normala.

Bineinteles ca e genetic.
Nu de vina nici ala de la care am mostenit, altii sunt cat China si n-au diabet. Si chiar daca era, oricum el gena o avea si el de undeva sau s-a nascut cu ea defecta el primul din familie.
Nu conteaza ca si-a paradit el pancreasu sau nu, poate facea si el boala si daca nu baga in el, mai tarziu dar o facea. Gena s-a transmis, si urmatorul poate face boala si daca nu baga in el.

De ex mama l-a facut desi n-a mancat niciodata prostii si n-a fost cat China. Pe la 50 si ceva de ani l-a facut cam la asa varsta apare DZ 2, dupa 45 ani in cele mai multe cazuri.

Dar eu nu pot tine regimu ala criminal, doamne fereste. Adica mie care-mi plac dulciurile sa-mi zici ca toata viata nu am voie deloc?! Mmmm..., nu ca moderat, nu ai voie deloc.
Iar la masa nu ai voie mai mult de 40 g de paine, ce naiba.

| relian a răspuns (pentru Mosotti):

In ngeneral sistemele si organele incep sa pice, cand inaintezi in varsta, primele sau cad, ori incep sa functioneze defeectuos cele care leai moistenit slabe, restul vor functiona normal daca au fost din fabrica bune laughing
Cind esti copil sau mai tinar, forta aia care tot vine si creste mereu, te tine pe linie, dar stiou si eu la 40-50, daca ai ceva din fabrica slab, poate cadea sau functiona defectuos, pentru ca sa uzat, atit a putut, atit a facut.
La Violeta e ceva gen se gindeste si repara orice folosind energia mintii laughing se repara singura cu mintea, aia da

| Mosotti explică (pentru relian):

Exact, ai dreptate, daca au fost din fabrica bine, merg ok, ca dovada ca unu fara gene de diabet, nici la 85 ani nu are desi mananca dulciuri.

Putini inteleg chestia genetica, si nu doar la asta, la multe, gasesc ei n cauze, doar pe aia corecta nu.
Ca mediul e factor declansator uneori, sau agravant, este alta, dar nu e cauza principala.

Violeta mai viseaza si ea (chestie care nu e rea de fapt, ca macar speri in ceva), am zis, are curaju sa faca testul de glicemie provocata sa vedem daca si-a revenit?!
N-are curajul.

Nu zice ca s-a reparat de diabet cu mintea, zice un lucru corect, a "disparut" prediabetu sau diabetul ei prin miscare, regim sanatos si scadere in greutate. Normal ca la un prediabet poti avea glicemii bune din nou daca slabesti si ai un regim sanatos de viata.
Dar nu s-a vindecat! Ia sa manance normal, sa vedem cum e?
De ex doua trei clatite cu dulceata, sa vedem apoi.

Luam inainte glicemia (care o sa fie buna), si apoi la 60 si 120 de minute de la clatite.
La o ora trebuie sa fie sub 155, la doua ore sub 140.

Daca la testul cu glucoza iese bine, atunci chiar si-a "revenit", adica n-a avut diabet sau prediabet chiar daca accidental i-a iesit o glicemie peste 100 dimineata.

Inainte pe nemancate sa fie sub 100.
La 1 ora dupa glucoza sub 155 (cand eram mai sanatos mi-a iesit 110).
La 2 ore sub 140 (imi iesise 88 cand eram binisor acum 16 ani).

Sa-l faca cu mine de fata.
Eu cred ca nu a avut nimic, a fost o intamplare ca i-a iesit putin mai mare glicemia. Daca tatal ei nu a avut sau mama ori bunicii, slabe sanse sa aiba ea.

Adevarat ca scaderea in greutate are un rol mare in glicemii, dar un om fara gene nu-l are nici mai gras fiind.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi regimul nu e sfânt pentru cei cu diabet?

Adică de ce spui că poți mânca ce vrei dacă ai lua insulină? Există și varianta asta? Eu știam că dacă ai diabet trebuie să monitorizezi totul la grame și știam că insulina o iei doar în cazurile avansate ale diabetului?

Și da cât de pâine auzisem că cei care suferă de diabet nu au voie sau au voie doar o felie de pâine pe zi, deoarece ea se transformă în zahăr în sânge. Am mai auzit și de oameni care caută tot felul de alternative ale pâinii sau altfel de pâine dar și aia tot în cantități micuțe.

Nu știu dacă alternativa la pâine ar putea fi mămăliga, nu știu ce efecte ar avea mămăliga la diabetici, dar poate poți încerca așa.

Cât de dulciuri, știam că sunt și aici o gamă alternativă de dulciuri făcute cu alți îndulcitori sau zaharină care să se preteze la diabetici. Ori unele deserturi mai slim, dar evident că făcute în casă, deoarece cele din comerț, nu-ți garantează până la urmă dacă au sigur sau nu, zahărul.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Normal ca exista si varianta asta cu insulina, eu procedez asa si merge f bine cu de toate, dar mi-am asumat orice risc.
Dar nu se face ca e extrem de complicat si riscant asa cum am explicat.
E de 100 ori mai simplu cu regimul ala cu sau fara trat, cu sau fara insulina.

I-am zis ca am si o depresie anxioasa care imi da pofta de mancare si dulciuri, si stie si el ca cu asa ceva uneori cam asa este. I-am aratat acte de la medic.

Stii foarte bine ce ai zis aici, ai notiuni, bravo.

Asa este, insulina se da in stadiu f avansat al diabetului in 98 % din cazuri cand nu mai merge nici un tratament, insa unii medici mai rar o dau de la inceput, pentru ca e cel mai bun hipoglicemiant si poate tine boala pe loc protejand pancreasul.
De ex cand nu mai merge metforminul, incep sa dea medicatie care stimuleaza pancreasu sa dea insulina, deci trage pe el.
Insulina face pe dos, il lasa mai lejer, ca-i ia din munca.

Dar si atunci in stadiu mai grav, tot regim se da si cu insulina pentru ca asa merge pentru oricine, altfel e nenorocire, crapa dracu ala daca nu se stie in din astea sau ramane paralizat pe viata.
Mie mi-a si placut domeniu, si medicu de aia mi-a dat credit, altfel nu pupam insulina in stadiul asta al diabetului.
A zis asa "o sa-ti pun intrebari despre domeniu diabet, daca imi raspunzi de minim nota 7 iti dau insulina fac o exceptie".
Trebuia sa se asigure ca stiu ce fac, i-am raspuns de nota 8, intrebarile de spital le-am ratat dar era normal asta.
Parca am zis eu pe jumate cum scoti omu din coma diabetica, dar nu am zis complet.

Si le simt deja astea, am flerul dezvoltat, stiu cata sa bag, cum sa bag cand sa bag.

Cu paine ai dreptate, pai am zis, ai voie 40 g la masa adica o felie mica si jumate.
Mamaliga e tot ca painea ca are malai care e ca faina, doar ca mamaliga are voie 160 g, ca are cam tot atatia carbo cat 40 g de paine.
Orice amidon se transforma in glucoza, amidonul e glucoza doar ca nu e dulce.
Malai mamaliga, faina (paste, paine), orez, orez e voie 250 g la masa cantarit fiert.

Dulciurile is interzise total alea cu zahar dar si alea cu blat care au amidon din faina, cocaturi.
Degeaba pui tu indulcitor pentru diabet daca ai coca cu amidon acolo, adevarat ca e mai putin periculos, dar tot este.
Merg alea fara coca si blat gen ciocolata, crema de ciocolata, ursuleti haribo (dar nu exista varianta pentru diabetici), suc fara zahar, deci cu indulcitori dar alea.

Pai gandeste-te asa sa vezi cat de imposibil e:
Ai mancat un cozonac cum mananc eu de 460 g (mmmm, ala bun rau tare Boromir cu ciocolata si rom), seara pe la ora 23.
Are 240 g carbo (fata de 50-60 maxim cat are voie o masa si nu coca sau zahar).
Toata noaptea nu dormi.

Masori inainte de masa (trebuie sa fie sub 120), notezi, bagi 5 unitati de insulina pentru inceput sa zicem.
La 30 minute te masori, iese sub 160 e bine
La 60 minute apoi, iese sub 160 iar bine.
La 120 minute, iese ca mai sus e bine.
Dupa aia la 2 ore si 15 min iei iar, daca vezi ca incepe sa urce si e mai mare ca la 2 ore, bagi iar un 4-5 unitati, ca inseamna ca prima doza isi iese din efect.

Deja de la 3 ore in colo trebuie sa fie iar sub 120 ca pe nemancate, deci devine mai grea problema.

Dupa aia..masurat la 3 ore, la 4 ore, la 4 ore si 15 min iar vezi urca sau coboara? Faci iar 5 unitati daca urca.
Dupa aia la 5, 6 ore..., poate si la 7 ore.

Apoi la 10 sau 12 ore adica pe nemancate, trebuie sa fie sub 120.
Si te duci cu tabele facute la medic sa vada ce ai facut.

Cum e? Daca nu iti place domeniu si te deranjeaza, ajungi la balamuc.
Si daca cozonacau ala (of sa-l pupe si sa-l pape tata de dulce ce e el), nu e asa important pentru tine.
Cum sa se practice asa ceva?

Daca mananci o ciocolata e simplu, bagi 3-4 unitati si atat, ai scapat, masori la 30-60 si 120 minute si atat.
Ca aia are 55 carbo doar.

Si eu tot am avut hipo-uri de 4-5 ori de mi-a fost rau de nu ma vedeam 2-3 ore.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Hmm, am aflat multe lucruri despre diabetici aici.

Dar totuși mi se pare cam obositoare toată monitorizarea asta. Adică tu-ți notezi undeva toate numerele alea? Și cu insulină te înțepi mereu? Adică sunt totuși niște înțepături, parcă erau în burtă sau în picior, nu mai țin minte exact.

Și voi diabeticii chiar nu mai consumați deloc blat în prăjituri?

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Nu mi se pare deloc obositor ca eu am avut pasiune pe domeniu, si nu simt ca altii ca me deranjeaza.
Plus ca mi-am asumat, asta e plata daca mananci ce vrei, platesti cu bani pe teste, chestie obositoare, timp alocat.

Normal ca notez valorile cum a zis doctorul in tabel si ii duc, ca sa vada cum a mers.

Ma intep cand mananc la masa mai mult de 50 de carbohidrati adica masa permisa la diabetic.
Daca mananc asa cam 100 carbo, bag odata 5 Unitati.
Daca mananc mai multi adica un 200-300-350, bag in valuri, 5 unitati la inceput, apoi dupa 2 ore inca 3-4-5 daca prima doza isi iese din efect si incepe valoarea sa urce.

Si asa o tin si 8 ore, aia e. Am datoria sa nu am valori proaste ca altii care neglijeaza nu tin regim dar nici nu se rezolva cumva.

Da, diabeticii nu au voie sa manance blat in prajituri ca are amidon care urca aia ca si zaharul.
Desi au intersi total la dulciuri, merg alea care n-au blat cu indulcitori.
E nasolie mare de tot, esti pe viata condamnat la multe restrictii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti baga insulina cata vrei, daca nu ti regim oricum iti face rau.
Un organ defect nu mai e ca unul normal orice ai face tu.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

De ce sa imi faca rau daca bag insulina?! Am glicemii exemplare, glicata buna.
Pai tocmai ca pancreasu meu e schiop saracu si nu-si mai face bine treaba, asa ca rezolv eu ce nu poate el, dar poate si el destul inca.
Si asa e posibil sa-l mentin mult timp, nu ca la ceilalti ca trag pe el cu tot felul de medicatie stimulatoare de insulina pana-l fac praf, si apoi abia in ultima faza baga insulina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Mie mi se pare halucinant ca tu faci insulina de capul tau.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Cum sa fac de capul meu, eu respect schema data de medic, imi cere tabele cu glicemii pe nemancate si dupa mese.
El coordoneaza treaba, dar am mai invatat si eu sa gandesc dozele.
Mi-a dat reteta si aia e.

Dar nu bag cat mi-a dat adica 27 unitati pe zi, bag un 8 asa, ca nu e nevoie de mai mult, el a pus trei mese pe zi, eu mananc doar una.

| IarsiIar a răspuns:

Regimul ala dur se tine in prima faza cand diabetul e mai la inceput. Tocmai ca sa nu se ajunga la insulina. Odata ce ai ajuns acolo nu mai este cale de intoarcere.

| Mosotti explică (pentru IarsiIar):

Pai m-a pus pe insulina de la inceput tocmai pentru ca zice ca am putea stopa avansarea protejand pancreasul, dar sigur ca
Adica omul a lua masuri din timp, nu sa te bage cand esti praf.
Sa pastreze pancreasu asa, ca e mult mai usor, bagi mai putina si controlul e mult mai bun.

Dar chiar nu ma deranjeaza ca fac, cand ii auzeam pe multi ca fug de ea ca de draci, ca nu accepta nici in ultima faza cand trebuie, ca cica au ei psihologic ca sunt f grav, pai esti grav si?
"aoleu ce nasol e, aoleu te intepi de 4 ori pe zi", ete na, nici nu simt intepatura.

Dar sa vezi! Cica majoritatea nu tin regimul si stau cu valori mari.
El apreciaza ca eu am grija cumva sa am valori excelente pentru a evita complicatiile, aialalti is inconstienti total.

| alesarumarianiftode9 a răspuns:

Tâmpit

| Dermatopu78 a răspuns:

Doamneferește de diabet.

| Saverspacew a răspuns:

Dă dracu de el!

| YoSergiuXxX a răspuns:

Bun deci doar ce am dat peste întrebarea ta și mi-am făcut cont doar ca sa îți raspund la întrebare
Nu știu sigur ce tip de diabet ai pentru ca nu ai specificat, dar de la ce am citit cred ca ai diabet de tip 1, nu știu nici de cât timp ai diabet pentru ca nici asta nu ai specificat. Eu am diabet de tip 1 de aproape 8 ani, in mai anul acesta fac 8 ani de când am fost diagnosticat, aveam 17 ani când s-a întâmplat. asta, la spital ma găsit cu Hemoglobina glicata de 9.2 dupa asta am ținut regim destul de strict cam un an de zile și hemoglobina mi-a revenit la 5, 2 parca am avut, dar acel regim și glicemiile multe și injecțiile multe care le făceam era un chin. dupa un timp am absorbit tot mai multă informație despre diabet și mai mult am învățat cum procedează organismul meu și cum sa fac sa țin diabetul sub control, eu nu mai țin regim de dupa primul an de diabet, mănânc orice, beau orice și fac orice, imi reglez dozele de insulina in așa fel încât sa imi țin glicemiile sub control, nu mai fac aproape deloc glicemii, după atâta timp știu cât am glicemia doar după simt, am doza de insulina bazala destul de mare și in așa fel încât nu trebuie sa fac insulina rapida pentru orice aliment sau orice beau. De obicei fac insulina doar la mesele mari sau dacă mănânc ceva mai mult, de obicei fac insulina rapida de cam doua ori pe zi și bazala in fiecare seara, și am diabet de o mulțime de ani și sunt sănătos și nu am nimic, și nu țin regim sau sa fac zeci de injecti sau glicemi. sincer nici nu am mai auzit pe nimeni pana acum sa facă câte 3 sau mai multe injecti la o masa. Probabil tu esti încă la început. Dacă ai întrebări sau sfaturi eu te pot ajuta, da-mi follow pe Instagram și mai vorbim acolo: Mixx123

| Mosotti explică (pentru YoSergiuXxX):

Ti-am dat mesaj la Mixx 123, am gasit cu spatiu. Eu sunt Mosotti1978.
Eu fac mai multe injectii ca mananc multi HC deodata, insulina rapid isi pierde efectul sa zic in 2 ore, dar la mine metabolizarea HC dureaza si 10 ore uneori, 8 ore.
Si bag in valuri.
Diagnosticat ianuarie-februarie 2022 cu DZ 2 usor.