| Radandam a întrebat:

Dacă ați avea simptome de răceală, pot sta acasă și sa iau pastile, dacă nu ma duc sa fac testul ala covid pot muri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Daca as avea simptome de răceală, as sta acasă minimum 2 saptamani, la fel și cei care locuiesc cu mine. In cazul in care nu se poate, as merge sa fac testul (sau macar unul din ei). Daca este pozitiv, la fel as sta acasă, as lua tratamentul. Daca ești răcit, te sfătuiesc să stai acasă, sa nu mergi sa cumperi personal tratamentul, roagă pe cineva să-ți aducă. Suna la medicul de familie, spune-i cum te simți și îți va prescrie ceva. Daca merg sa faci testul pentru Covid, la fel, primești tratament, stai acasă. In cazul in care, Doamne ferește, ai probleme de respirație, se ajunge la ceva grav, daca mai sunt persoane cu tine in locuință pot suna la urgente. Nu te speria, multi au trecut cu bine. Daca mergi la spital, ținând cont de faptul că nu au personal și locuri suficiente s-ar putea sa nu fi îngrijit cum trebuie, plus că ocupi locul unei persoane care ar fi la un pas de moarte. Ia tratament simptomatic pentru răceală și va fi bine happy

| 239 a răspuns:

Nu, nu mori, stai linistit.
Ia vitamina C.