| AnonimMareMareMare a întrebat:

Daca atunci cand eram mic, la vreo 6 luni, am avut probleme grave la plamani, dar m-am vindecat, acum nu mai am absolut nimic, doar o pata pe plamani, care e cum ar fi o ciactrice doar, am imunitatea mai scazuta sau nu are legatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ne referim la imunitate în general.
Este imunitatea față de bacilul Koch, cel al tuberculozei, care ți-a produs punctele. Acolo plămânii au reparat găurile. Prin acea luptă ai dobândit imunitate, care te-a apărat în continuare de tuberculoză, căci dacă nu ar fi așa, ai fi tubereculos acum.
În continuare despre imunitate. Imunitatea este dată de o luptă continuă a corpului cu bacteriile, microbii, virușii, ciupercile, care intră în noi prin respirație, mâncare sau contact cu alți oameni, animale. Prin nas, ochi, contact sexual. Celulele albe din sânge luptă tot timpul. Apoi pentru diverși viruși dacă faci boala sau boala controlată prin vaccinare, se formează și se produc apoi anticorpi, entitități specializate în lupta cu un anumit virus. Să zicem un fel de roboți specilizați. Asta se întâmplă tot timpul, în surdină fără să îți dai seama. Uneori se umflă amigdalele sau un ganglion, ca semn că se dă o luptă. Astfel imunitatea ta de acum nu are legătură decât foarte vagă și indirectă cu boala ta de plămâni din copilărie. Aproape nimic. Dar acum, un stres foarte mare, o suprasolicitare, probleme pshihice, lipsa somnului, a alimentației potrivite, a vitaminelor, ca evenimente actuale, de acum, pot scădea imunitatea.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am și eu asemenea cicatrici, niște mici puncte negre care se văd la raze Roentgen.
Apoi mi s-a făcut vaccinul acela special. Și nu mai am nimic de atunci.

| AnonimMareMareMare explică (pentru sadrian46):

Eu n-am facut vaccin special, doar am acele puncte care ies la raze. Insa sunt de cand eram mic, gen, este tesut distrus, nu are legatura cu imunitatea actuala, nu?

| sadrian46 a răspuns (pentru AnonimMareMareMare):

Să ne referim la imunitate în general.
Este imunitatea față de bacilul Koch, cel al tuberculozei, care ți-a produs punctele. Acolo plămânii au reparat găurile. Prin acea luptă ai dobândit imunitate, care te-a apărat în continuare de tuberculoză, căci dacă nu ar fi așa, ai fi tubereculos acum.
În continuare despre imunitate. Imunitatea este dată de o luptă continuă a corpului cu bacteriile, microbii, virușii, ciupercile, care intră în noi prin respirație, mâncare sau contact cu alți oameni, animale. Prin nas, ochi, contact sexual. Celulele albe din sânge luptă tot timpul. Apoi pentru diverși viruși dacă faci boala sau boala controlată prin vaccinare, se formează și se produc apoi anticorpi, entitități specializate în lupta cu un anumit virus. Să zicem un fel de roboți specilizați. Asta se întâmplă tot timpul, în surdină fără să îți dai seama. Uneori se umflă amigdalele sau un ganglion, ca semn că se dă o luptă. Astfel imunitatea ta de acum nu are legătură decât foarte vagă și indirectă cu boala ta de plămâni din copilărie. Aproape nimic. Dar acum, un stres foarte mare, o suprasolicitare, probleme pshihice, lipsa somnului, a alimentației potrivite, a vitaminelor, ca evenimente actuale, de acum, pot scădea imunitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu are nicio legătură happy.

Răspuns utilizator avertizat