| UmbraDeVulpe a întrebat:

Daca atunci cand sunt la munca nu ma prea misc si stau mai mult pe scaun ce ar trebui sa fac dupa munca ca sa nu mai fiu sedentar? Sau trebuie neaparat sa ma ridic de pe scaun dupa fiecare ora? Ca cica nu e ok mai mult de o ora. Dar daca eu nu pot sa fac asta atunci cum sa fac? Asa dupa munca, sau na si cand sunt la munca nu stiu. Ca nu pot dupa fiecare ora... Sa ma ridic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te mai poti ridica de pe scaun cateodata. Si mai faci niste mișcări sa te mai dezmortesti.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Intrebari stupide, mai ai?

| dullcat a răspuns:

Buna.Dupa munca poti alerga sau poti face exercitii fizice acasa.

Răspuns utilizator avertizat
| Fatamuntilor a răspuns:

Sa inteleg ca lucrezi la un birou? la un calculator?
Se intelege ca macar la o ora si ceva sa te ridici de pe scaun sa faci cativa pasi pana la fereastra si sa uiti pentru 3-4 minute. Apoi mergi inapoi pana la urmatoarea miscare!
De la locul de munca si pana acasa mergi cu masina? Stai departe?
Eu zic ca macar in zilele libere sa faci mai multa miscare, mersul pe jos!

Răspuns utilizator avertizat
| Caro34 a răspuns:

Bună, Vulpe-n umbră!? După ce termini fă-i o plimbare pe jos de minim 30 minute, bea lichide, savurează o jumate de ciocolată și fi-i fericit! Asta-i cel mai important! Tu ești un suflet de copil! Numai bine!