| Teodor168 a întrebat:

Daca azi mananc o pizza de 550 de grame si eu am acnee, mi se poate agrava cu mult acneea sau deloc?
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pai...
Daca mananci portii atat de mici (peste un jumat de kilogram), te ingrasi ca...
Si da, acneele apar mai des cu cat pielea (si slanina dedesubt) e mai grasa.

| BroascaCuElice a răspuns:

Pe lista neagră sunt pizza şi pastele. Alimente cu un indice glicemic ridicat care pot să favorizeze apariţia acneei sau să o agraveze atunci când ea există deja. Din aceeaşi categorie fac parte şi cartofii prăjiţi, popcornul şi băuturile carbogazoase.

| peperonies a răspuns:

Da

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Pizza= faina, cascaval, mezeluri, ketchup.
Toate aceste ingrediente sunt "acne triggers". Practic...se agraveaza extrem de mult!

| andra65 a răspuns:

Din cate stiu, da. Poti sa o consumi, dar in cantitate mica.