| Alli23 a întrebat:

Daca baia este langa camera mea..si cineva face curat in baie cu clor nediluat..si miroase foarte tare pana in camera la mine...pot pati ceva desi aerisesc bine dupa aceea? De la mirosul de clor ma simt rau...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu patesti nimic, esti in siguranta!

| sierra1 a răspuns:

Nu te lua după toți nepricepuții!

Uite aici ce poate cauza clorul folosit la curățenie:
rinită alergică;
bronşită astmatiformă, care uneori în afară de măsura de scoatere din mediul iritant (clor), va necesita şi tratament;
dermatită de contact;
tulburări la nivelul sistemului digestiv.

detalii aici:
https://www.eva.ro/......44366.html

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Clorul, în general, se diluează cu apă. Chiar și atunci, are un miros puternic și persistent. Roag-o să se apuce de dezinfectat atunci când nu ești tu acasă. Invoci că ești mai sensibillă și te afectează mirosul.
Dacă aerisești e OK, însă până nu se zvântă clorul, mirosul va persista in mod continuu.
Îți poate afecta căille respiratorii (mai ales daca ai probleme cu respirația), ți se poate înfunda nasul, iar fără aer suficient, poți avea dureri de cap, ameteli.
Cel mai bine e să eviți orele in care persoana respectivă se apucă de curățenie/dezinfectare.

| WhiteLife a răspuns:

Sigur, îți irita nasul și gatul. Nu degeaba e mirosul neplăcut și înțepător. Vorbește cu persoana respectiva, du-te la supermarket și ia același tip de soluție (pentru chiuveta, WC, sau gresie, depinde la ce folosește), dar ia Igenol, Mr. Proper sau Domestos. Spune-i ca e din partea ta și sa îl încerce sa vadă dacă se curata la fel de bine. Dacă ii convine, puteți stabili sa schimbe produsul.

| alex15ccc a răspuns:

Poti sa faci pneumonie chimic dupa expunerea repetata la clor, un gaz foarte toxic care axfisiaza.

| Karanocturna a răspuns:

Daca te simți rău adică îți vine să vomite sau te doare capul atunci mai bine mergi la un medic sau la cineva priceput