| anonim_4396 a întrebat:

Daca bebe are temperatura peste 38, 5 mai pot sa alaptez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crisa a răspuns:

Ciudata intrebare, scuza-ma.
poti sa alaptezi, dar nu un bebe cu febra!
scade-i temperatura (cu nurofen pentru copii SAU paracetamol-supozitor), alapteaza copilul, apoi pune mana pe telefon si cheama medicul de familie. copilul trebuie consultat, caci febra nu se face din senin, iar in urma consultatiei i se va prescrie (sau nu) un tratament adecvat.

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca n-ai leziuni la nivelul mameloanelor, da. Dar ai grija, scade temperatura copilului (cu un supozitor cu paracetamol) si apoi du-l rapid la doctor. Scaderea febrei, prin orice metode, este urgenta fiindca un bebelus poate face convulsii la o temperatura asa de mare. Apoi este extrem de urgent sa il duci la medic fiindca poate face o infectie severa si poate avea nevoie de tratament serios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

binenteles asta nu afecteaza bebelusul dar ajutal sa-i scada temperatura