| MZc a întrebat:

Daca caria ajunge la nerv mai poate fi plombata sau trebuie scoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate scoate nervul si se plombeaza inclusiv canalul nervului.
Astfel, deseori, dintele poate fi chiar mai durabila decat inainte.

| Yuoia a răspuns:

Da, se poate plomba. Dupa scoaterea nervului.

| LaraClarice a răspuns:

Se poate plomba. In cele mai multe cazuri are un rezultat bun. Ai mare grija că dentistul sa lucreze după ce îți faci o radiografie. Daca te ia și te pune pe scaun și începe să lucreze fara rx, mai bine cauți altul.
Numai bine!

| Amely21 a răspuns:

Depinde. el încearcă să curețe caria și dacă atunci când atinge gingia sau nervul și doare foarte tare, aia înseamnă că nu mai poate fi salvată, trebuie să o scoată. dar daca nu e așa grav, se mai poate dezinfecta și pune o plombă. Sau, in ziua de astăzi exista coronița din aia pe care ti-o pune. arată ca și dintele, dar e mai scump.

| AndaAlexandra a răspuns:

Daca ajunge la nerv, îți curata canalul sau canalele și îți scoate nervul. Apoi îți pune plomba.