| alma200033 a întrebat:

Daca cineva are diabet fara sa stie si mananca dulce se simte rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu neaparat. Daca are glicemia scazuta pe moment, ceva dulce ii poate echilibra zaharul din sange ceea ce este un lucru bun. Diabeticii nu au intotdeauna glicemia marita si nu le este interzis sa consume alimente dulci, doar ca trebuie sa fie mai prudenti in a mari cantitatile sau as forma obiceiuri nocive.

| Clockwork a răspuns:

Evident

| SilviaPunct a răspuns:

Ii creste glicemia, pot aparea greturi, varsaturi, respiratia capata un miros deosebit, de acetona. Dar daca te referi la o coma hiperosmolara, aceasta apare pe la o glicemie de 550-600 (adica destul destul de sus). In principiu pe termen lung diabetul are niste complicatii mutilante din toate punctele de vedere si ar trebui investigata persoana respectiva.