| tonyc7 a întrebat:

Daca circuli ca pieton pe strazile din Bucuresti, cu masca pe faţă, evitand mijloacele de transport in comun, pietele si orice alt loc aglomerat, evitand cat mai distantat si trecatorii razleti de pe trotuar, mai poti lua Covid?
Exista riscul ca particule de Covid sa fie purtate prin aer, mai ales intr-un oras mare ca Bucurestiul si sa infecteze la intamplare orice trecator pe strada oricat de atent ar fi el cu luarea masurilor de protectie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si daca circuli cu masca in autobuz si te dezinfectezi si pastrezi distanta de 1, 5 m nu stie nimeni cit la suta se ia aceasta boala respectind tot ceea ce spun autoritatile, dar cîti le respectă? O mica parte, putini, ca majoritatea tin masca sub barbie sau pe mîna, sa o bage in fund ca poate i protejeaza mai bine.

| Catrice a răspuns:

Da

| Panamax a răspuns:

Masca aia are ceva efect doar daca esti infectat ca sa-i protejezi pe ceilalti nu ca sa te protejezi tu.
O masca de 50 de bani nu ofera nicio protectie impotriva virusurilor.

| RalucaRalu2 a răspuns:

Exista intr-adevar un risc mult mai redus de a contacta virusul, comparativ cu persoanele care nu respectă măsurile impuse pentru evitarea răspândirii acestuia. continuă să te ferești cat mai mult. Sănătate multa!