| Goddessss a întrebat:

Dacă ești in deficit caloric, dar tot mănânci porcarii gen fast-food, prăjituri etc, slăbești?
Sau slabesti doar fiind in deficit caloric și mâncând sănătos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Da, poți. Deficitul caloric e singurul lucru de care ai nevoie ca să slăbești.
Problema e că mâncarea nesănătoasă creează dependență, în timp ce dacă mănânci sănătos nu o să ai atât de multe pofte, plus că o să poți mânca o cantitate mai mare de alimente.
Deci da, poți slăbi mâncând prostii, dar e mai greu să reziști cu dieta respectiv. Cel mai probabil cedezi după 3 zile. Ai nevoie de mai mult control de sine.

| aditimus a răspuns:

A doua varianta.

| RAY a răspuns:

Daca tu ai 10 litri de benzina dar ai nevoie de 20 de litri o sa poti merge ca daca ai avea mai mult 10 litri? logic ca nu, la un moment dat te vei opri, asa si organismul tau, numai are energie externa si iti topeste grasimea, eu o data am consumat o viva de 1000 de cal si un iaurt si am slabit, vreo 7 zile, nu am vrut sa slabesc, pur simplu asa s-a intamplat,nu recomand dulciurile,fast food,sucuri,mare atentie la inghetata chimicale,zahar,desi da slabesti indiferent ce consumi cat timp esti in deficit caloric, eu la inceput de slabit am consumat si grasimi unt de arahide, macrou, avocado dar si bagam sport, 2, 3 feli pe zi, daca bacam un borcan degeaba faceam sport

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu cum poti fi in deficit caloric cu fast food?

| Goddessss explică (pentru suntserios):

Gen inloc sa mănânci zece banane care au in jur de 1400 de calorii, mânaci 3 hamburgeri mici.
Asta pe zi.

| Celcestietot a răspuns:

Bună! Dacă ești și mănânci și nu întreci măsura, da, slăbești. Calculează-ți caloriile consumate. Consumi mai puține calorii decât ai nevoie = slăbești. Ideal ar fi să mănânci sănătos, ca să îți iei vitaminele necesare, dar, da, merge și un fast-food acolo, bagă după cum simți tu nevoia, nu te stresawinking.

| Goddessss explică (pentru Celcestietot):

Nu mănânc deloc fast food.
Eram doar curioasa, deoarece mulți oameni ziceau ba una ba alta, si eu cred ca merge si prima varianta, dar bineînțeles ca este extrem de nasoala în timp.

| Celcestietot a răspuns (pentru Goddessss):

Unii zic și fără să cunoască, măcar acolo puțin happy. Merge și prima, dar pe deficit ar trebui să încerci să aduni vitamine, că la câteva mese s-ar putea să îți atingi limita calorica impusă de tine și poate nici nu știi dacă ți-ai luat ceea ce este necesar. Că dăunează în timp sau nu, nimic nu este sigur, orice aliment poate fi injectat sau băgat un adaos artificial în el și să se numească bio sau natural, ori să îi fie pierdute din proprietăți datorita mediului în care se află.

| Frank51 a răspuns:

Slăbești nesănătos, ți se umple fața cu coșuri, începi să fi tot timpul obosit, nu mai ai chef de nimic.

| RoCkKiD a răspuns:

Slabesti atata timp cat esti in deficit si daca manaci doar ciocolata.
Problema apare la durata dietei pentru ca daca tii o luna nu e bai.

Treaba e ca trebuie sa fii in deficit dar totusi sa ai un aport suficient de proteine (cam un g/kg de masa corporala in fiecare zi) altfel o data cu grasimea o sa arzi si din masa musculara lucru care nu e de dorit.

Cu fastfood si prajituri e aproape imposibil sa tii deficitul in timp ce iti realizezi si targhetul de proteine plus ca trebuie sa consumi si ceva legume zilnic sa nu te trezesti cu o constipatie cat tine.

In plus fastfoodul si prajiturile contin multi carbohidrati si grasimi chestii care desi sunt bune la gust nu tin de foame, asa ca la scurt timp dupa masa o sa ti se faca foame si avand in vedere cate calorii are un burger sau cartofii prajitinu o sa-ti permiti mai mult de o masa pe zi.

Pe scurt, se poate, dar vei manca o singura masa pe zi, care nu iti va tine de foame asa ca dieta ta va fi o infometare continua, nu iti vei realiza aportul de proteine asa ca vei pierde si multa masa musculara la final si per total organismul tau nu se va simti bine pentru ca nu va primit toti micro si macro nutrietnii de care are nevoie.

| Apokales a răspuns:

Da, slabesti daca mananci Fast-Food cu conditia sa ai un deficit caloric, dar cel mai probabil va fi nesanatos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deficitul caloric determină slăbirea, care se poate realiza în două moduri: sănătos (alimentație corespunzătoare și sport) sau nesănătos (când bagi în tine prostii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti slabi si mancand fast food, dar ca sa fii in deficit caloric ar trebui doar sa gusti din burger si cartofi, ca au o gramada de calorii... Oricum varianta asta imi suna mai mult a infometare.
Mai bine mananci fructe si legume, piept de pui la gratar si apa plata. Asa o sa fii si in deficit caloric dar si satula.