| gritt a întrebat:

Daca eu ma simt plina dupa 2 linguri de mancare, ce inseamna? Simt ca ma umflu. Si cum sa ma ingras daca eu simt ca mi se face rau daca mananc mai mult de atat? Mananc mult dar putin si des. Nu pot sa stau la masa si sa termin o farfurie de mancare. Pot sa termin o galeata de tiramisu, de inghetata, pot sa mananc dulciuri si chipsuri toata ziua, dar o ciorba rar intra toata. Poate sa fie senzatia asta de la condimente? Pentru ca mananc sarat si picant?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai un medic nutritionist te poate ajuta, sa i ti spuna care sunt cauzele.

| Catrice a răspuns:

Ai intoleranță la mâncarea gătită csfhee hee

| raMLesS a răspuns:

Nu e buna mancarea laughing
Pune osu la treaba, fa sport, fa miscare... daca stai toata ziua normal ca n-ai pofta de mancare si de somn.

| Invictusman a răspuns:

Dulciurile îngrașă mai mult decât o ciorba, mai ales în cantitatea descrisa de tine. incearca sa nu mai mănânci Sărat și picant poate ai intoleranta la unele ingrediente /alimente.

| Flavianadx a răspuns:

Probabil ti-ai iritat stomacul si intestinele, de la dulciuri. Daca mananci multe, incearca sa scazi, si vezi daca se remediaza.
Cum adica mananci "mult dar rar si des"?

| gritt explică (pentru Flavianadx):

M-am exprimat greit. Mananc putin de fiecare data, dar des. Nu am 3 mese pe zi, mai mult rontai la fiecare ora cate ceva. Daca stau sa ma gandesc la finalul zilei cate prostii am mancat ies o gramada de calorii.

| ZacheuN a răspuns:

Da, ăsta e răspunsul!
Ori mănânci sărat ca să sări în sus, ori mănânci picant ca să pici în jos!

Nu ai voie și rar și des, și una și cealaltă!

Alege frate ori una ori alta!