| Claudiudfd a întrebat:

Daca fac sala si vreau sa pun masa ce imi recomandati; laptele de soia fara lactoza sau laptele de casa (avem o ferma de vaci)?
Care este mai bun in proteine si altele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Eu as zice ca mai bun este laptele naturalwinking
Pe de alta parte ca sa pui masa musculara este nevoie de efort+odihna+hrana toate adecvate.
Recomand 3 mese + 2 gustari, mesele adica mancarea trebuiesc sa fie de calitate, dar daca ai zis ca ai o ferma de vaci inseamna ca si laptele si carnea, branza etc la tine-s naturale asa ca mananca natural decat sa bagi chimicale denumite suplimente alimentare.
Conteaza mult metabolismul tau deci implicit ce tip somatic ai, e u de ex. fiind endomorf cu usoare accente de mezomorf, am spatele mare si bratele mari si inainte de a face sala, apoi eu nu am abdomen cu patratele, ca sa slabesc trebuie sa ma chinui, ectomorfii se CHINUIE sa se ingrase pentru. ca-s opusul meu!
Eu n-am nevoie de prafuri (aka suplimente) pentru ca asimilez usor tot ce mananc, ectomorfii mananaca si mai mult decat mine si nu se ingrasa sau nu pun masa musculara.
In final oricum ar fi si orice tip somatic ai fi mai putin mezomorf pur dar astia-s rari, ai nevoie de multa munca si perseverenta, chin si durere, nu degeaba in lumea culturismului exista vorba proverbiala devenita aproape un principiu, aceasta zice : NO PAIN NO GAIN!

4 răspunsuri:
| aimullah123 a răspuns:

Laptele ar trebui exclus definitiv din alimentatie din 2 motive
1)Dupa varsta de 2 ani, doar 35% dintre oameni inca mai produc enzima lactaza, necesara pentru descompunetrs lactozei(zaharul din lapte) si digerarea laptelui. Chiar daca organismul tau poate descompune lactoza, aceasta este transformata in galactoza si glucoza, care cresc glicemia si pot cauza inflamatie.
De asemenea, cazeina(o proteina din lapte) este excitotoxina in creier. In concentratii mari, excitotoxinele determina aparitia inflamatiei cerebrale si a afectiunilor neurodegenerative.
2)Vacilor de lapte li se administreaza adesea hormoni de crestere bovini rBST si rBGH pentru a spori productia de lapte. Prezenta acestor hormoni in laptele pe care-l consumam stimuleaza ficatul sa produca factorul unu de crestere a insulinei (IGF-1). Laptele contine deja cantitati considerabile de IGF-1, dar prin adaugarea acestor hormoni, organismul produce cantitati si mai mari. Excesul de IGF-1 a fost asociat cu o predispozitie la tumori mamare si ale prostatei.
Pe langa acesti hormoni trebuie sa mai tii cont ca vacilor li se injecteaza antibiotice si nu sunt crescute cu iarba ca pe vremea bunicilor nostri.

| aimullah123 a răspuns (pentru aimullah123):

Scuza-mi greselile gramaticale. Sper sa intelegi ce am vrut sa zic. Acolo unde scrie "descompunetrs" am vrut sa scriu "descompunerea" spre exemplu dar incercam sa scriu fara sa ma uit la tastatura.

| Claudiudfd explică (pentru aimullah123):

Nu este ferma asa de mare (18 vaci), nu sunt injectate cu nimic si sunt hranite doar cu siloz, fân, furaje din productie proprie si cand e maj cald cele care produc lapte sunt trimise la un cioban, iar restul sunt lasate afara intr-un tarc imens.(in afara de tauri)

| Claudiudfd explică (pentru Claudiudfd):

Si nu am intoleranta la lactoza