| anonim_4396 a întrebat:

Daca fructul e copt, are el mai multe calorii decat cel necopt? Ca e mai dulce...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde de fruct.
Gustul dulce al unui fruct este datorat acumularii de fructoza, substanta cu multe calorii. In marea majoritatem fructele coapte au un continut mai mare de calorii, decat cele necoapte, dar exista exceptii. Unele fructe, cat sunt verzi contin o cantitate mare de lipide (continut mare de calorii) care, in timpul coacerii, sunt absorbite inapoi de planta mama.

| elena a răspuns:

Ce crezi, un om matur este mai de incredere decat un copil? Sigur copilul este mai dulce...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur.la maturizare, fructul contine mai multa fructoza(zahar)