| Trăie a întrebat:

Daca fumez dar nu trag in piept e bine sau >rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Prietene, fumatorii, inclusiv eu, sunt drogati. De aia dam atatia bani pe tigarile care au gust nasol si ne fac sa ne simtim rau, pentru ca suntem dependenti de nicotina. Si toti am inceput ca tine, din curiozitate (ca daca fumeaza atatia inseamna ca e misto) si ca sa parem mai "cool" sau mai maturi. Daca tragi in piept fumul se imprastie pana la plamani, daca tragi doar in gura fumul ramane mai mult acolo si in gat - deci e ca si cum ai fuma mai mult dar fara sa ajunga in plamani. Tu alegi, cancer la gat sau la plamani, dar mai bine renunta la ele pana nu devii dependent de nicotina. Fumez de 19 ani si e una din cele mai mari prostii dar nu am puterea sa ma abtin, altii au reusit dar nimeni nu se bucura ca a bagat in el mizeriile astea. Uita de ele ca nu o sa ai mai mult succes cu fetele asa, nici mai mult respect de la prieteni. Orice fraier se poate apuca de fumat, cum am facut si eu cam tot la varsta ta. Si credeam ca e ceva misto. E un drog pervers.

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este rău că tot ajunge o cantitate infimă în plămâni. Renunță.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

E rau si asa, ca oricum inspiri fum, chiar daca nu tragi in piept! Ai capatat deprinderea de a aprinde tigara si psihic, esti un fumator. Si acesta este primul pas.Al doilea este sa tragi fumul in piept! Asa de usor se trece de la un pas la altul,ca nici n-o sa-ti dai seama! Lasa-le naibii de tigari! Numai rau si paguba aduc! Mai bine, socoteste cati bani arzi si foloseste-i in folosul tau, nu pentru a te distruge!

| 0vidius a răspuns:

Nu mai bine te lasi daca nu ai inceput sa tragi in piept, oricum si de la "pufait tigara" poti sa faci cancer in cavitatea bucala in faringe etc. Nicotina e o substanta liposolubila care poate patrunde in organism si prin piele adica nu e obligator sa inhalezi fumul de tigara pana in plamani ca sa iti intre nicotina in sange, ea se poate absorbi si la nivelul bucal sau epitelial (plasturii cu nicotina).

| Jadis a răspuns:

E rau. Stii de ce? Si eu cand m-am apucat de fumat prietenii imi ziceau: De ce nu le tragi in piept? Ca se vede ca le tii in gat. Si poti face cancer la gat dupa cateva luni... ceea ce e adevarat si i s-a intamplat unui prieten.

Mai bine trage-le in piept. Clar prietenii tai te-or intrebat de ce le tragi in gat si din astea... Mai bine in piept crede-mawinking Mi-a luat ceva pana sa invat sa le trag in piept. Dar e usor: tragi unpic din tigara, respiri pe gura (areul+fumul se duc in piept) si apoi expiri toto pe gura si iese fumulwinking

| Damasc a răspuns:

Fumatul palpabil este mai grav decat cel normal cand tragi in piept, deci daca ai de gand sa fumezi fa-o calumea sau delochappy

| ΔH a răspuns:

Altu` care ia pipa-n gura sa se creada smecher, dar in realitate e mai prost ca ceilalti.

| RimePeHartie a răspuns:

Rauuuuu. faci cancer straight face

| XK a răspuns:

Cancerul la gat ce iti spune?smug

| yonutz1 a răspuns:

Mai bine te lasi. Dar totusi daca nu tragi in piept o sa iti miroasa gura foarte urat.

| GodBlessYou a răspuns:

Esti fara speranta...

| HoneyCocaine a răspuns:

Cancer la gat.

| Mikezilla a răspuns:

Bai nu stiu cum poti sa ii zici fumat daca nu tragi in piept, aia e joaca.

| baalial a răspuns:

E foarte rau deoarece ai sanse mai mari sa faci cancer decat atunci cand tragi si in piept. in concluzie nu mai pufaii sau trege in piept. sunt fumator si iti sugerez sa le lasi de tot. eu nu mai reusesc.

| ZarNo a răspuns:

Mai bine tragi in gat ca faci cancer dupa

| cosminandrei a răspuns:

Pai :
daca le pufai(tragi in gat)=faci cancer la gat, asa am facut si eu le pufaiam si acum ma doare gatul, mi-e frica sa nu am cancer s-au altceva!
daca sufli=daca sufli o sa iti puta gura si o sa ti-se usuce buzele.
daca tragi in gura=o sa-ti puta gura tare si poti avea cancer la buza!
daca tragi in piept=asa se fumeaza o tigara normala dar poti face cancer pulmonar!
deci trage in piept sau lasa-le!

| roby_6848 a răspuns:

Banala intrebare.pailaughingin orice mod ai fuma. faci cancerlaughingdaca tragi in piept faci cancer la plamani, iar daca nu, faci cancer in gat.am trecut si eu prin asta, la urma am inceput sa trag in piept.si pana la urma m-am lasat.eeu zicc sa te lasi (chiar daca nu cred ca o s-o faci)laughing baftaa:*

| Cameliiia15 a răspuns:

E binehappy

| V3n0M a răspuns:

Salut! Este rau.Deoarece tu nu fumezi cum trebuie si este riscul sa faci cancer in gat.Mai bine lasa-te de tigari.Nu vad ce este bun in ele.Bafta.Ai grija de sanatatea ta. Funda?

| bydrOOgs a răspuns:

Este mai rau decat daca tragi in piept.Se spune ca cel care nu trege in piept inhaleaza mai mlt fum decat cel care trage in piept.Si daca stai langa cnwa care fumeaza si uh numai ii ti companie uh inhalezi mai mlt fum decat cel care fumeaza.