Întrebare recomandată | Sinceritate a întrebat:

Daca iau anticonceptionale, am voie sa consum alcool?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
37 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Pilulele sunt luate la recomadarea medicului ginecolog sau din gura lumii?
Pa, pa.

| BiuL a răspuns:

Citeste prospectul. Din cate stiu eu, cele doua nu interactioneaza deci poti sa consumi alcool.

| xCatastrophe a răspuns:

Normal, totusi imediat dupa ce ai luat pastilele sa nu te apuci sa bei fara oprire. Incet!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi consuma alcool, dar în cantităţi rezonabile ( şi, preferabil să fie cât mai "slab" )!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles.Cele doua produse actioneaza asupra unori centri diferiti.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, ai voie. Atata timp cat o faci cu masura.

| Croampa a răspuns:

Da, ai voie! Numai sa nu iei antibiotice dupa anticonceptionale, pentru ca dispare efectul lor!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, aici ai toate informatile de care ai nevoie, http://www.divahair.ro/......eptionale. E bine de stiut inainte sa le iei. :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! doamne fereste

| frostxtq a răspuns:

Buna,
Nu are legatura una cu alta. Poti sa consumi alcool, nu va afecta efectele anticonceptionalelor. Oricum, fiecare medicament/tratament are un prospect. Iti recomand sa-l citesti cu atentie ca sa fii informata de toate riscurile, efectele adverse. happy

| Happyjump a răspuns:

Tu si cei care m-au întrebat ca daca se lovesc la picior ii doare inima, logica lu peste, normal ca nu n-au legătura una cu cealaltă.

| TanteMarianne a răspuns:

Esti minor? daca da... poti sa iei tu 1kg de anticonceptionale ca tot n-ai voie sa consumi alcool. dar stii cui ii pasa de revelion... o sampanie sau o bere nu strica nici la un nou nascut!
big grin

| farfuriaverdex a răspuns:

Da se poate consuma alcool

| MyNameIsKLAUS a răspuns:

Sall da ai voie dar cu masura funda >?

| Eudaimonia a răspuns:

Da, ai voie.

| TeeaCup a răspuns:

Da.

| adinaTPU a răspuns:

Eu stiu ca ai voie

| mius a răspuns:

Da

| CookieStar a răspuns:

Ai voie, dar cu măsură, nu prea mult.

| Ananasec a răspuns:

Ai voie, dar cu masura

| rDeea a răspuns:

Da. ( Într-o oarecare măsură )

| alexcatana a răspuns:

Si te poti si droga, nu ajunge ca intretii relatii sexuale neprotejata, mai si bei a 2 zi cu siguranta parintii tai sunt mandri

| pissiic a răspuns (pentru alexcatana):

Anticonceptionalele se iau si pentru reglarea ciclului menstrual sau eu mai stiu ce. Poate sa fie virgina si sa ia anticonceptionale.

| TrecAnii a răspuns:

Desigur! Nu au nici o treabă cele două.

| PriMka a răspuns:

Nu este de dorit sa consumi citeva ore dupa ce iai pastila....pentru ca ea sa acctioneze

| sfatuitoriisufletuluitau a răspuns:

Bineinteles ca ai voie, cercetatorii din Chile au descoperit ca cercetatorii din Marea Britanie au descoperit ca in anumite sate din partea sudica a Africii, exista chiar o reteta de cocktail cu vodka, anticonceptionale, si putina aroma de patrunjel de Galapagos

| realTmod a răspuns:

Logic..toarna!

| MytsaaLets a răspuns:

Da

| ftwVlad a răspuns:

Ma Tu Nu Esti Atent la orele de biologie ca de geaba iei pastilele alea tu nu sti ca alcoolul dauneaza grav sanatati sa ti-o spun mai pe scurt uite daca bei alcool si unde se duce in sange si ajunge la ficat ba chiar si la inima si cand consumi alcool vei slabi foarte mult ca de la alcool se spune ca s-ar putea sa mori sper ca nu te-am speriat

| xMcGabyx a răspuns:

Uita-te pe site-uri diferite, intreaba doctorii!